Sokszor mindenki mást tart értékesnek vagy szépnek, mégis vannak olyan tárgyi és épített emlékek, amelyek kiválóságát és jelentőségét egyetértés övez, de vannak olyan kevésbé ismert helyek, épületek, amelyek hasonló értékeket képviselhetnek, a közöny sokszor mégis ellenük dolgozik.
A We Love Budapest nemrég körbejárta a fővárost benézve a pesti lakosok számára jól ismert bérházak kapui mögé. Sokan nem is nagyon gondolnak bele abba, hogy olyan helyekről beszélhetünk, amelyek akár műemléknek is számíthatnak, ennélfogva különleges oltalom alatt állnak. Sokszor nevetve nézzük a külföldi turistákat, amiért egy-egy lakóépület homlokzatát fotózzák, de ezek a házak egyedi arculatukkal és belső terükkel sokszor valóban látványosságnak számít annak, aki nem minden nap találkozik velük.
A díszes homlokzatok, kovácsoltvas kerítések, egyedileg készült kapualjak és belső, rejtett kertek, udvarok sokszor kisebb palotákat idéznek részletgazdag kidolgozásukkal. Különleges élmény lehet a számos, eltérő épületet bejárni és megnézni, figyelve az apró, művészileg kidolgozott elemekre, mégis gyakran találkozunk azzal, hogy inkább elkapnánk a tekintetünket, ahogy egy-egy épület omladozó, romos falát, homlokzatát meglátjuk.
Kell egy „bolond”
A műemlékek esetében már nem lehet akármilyen módon nekilátni a felújításnak. Anyagi feltételek, megfelelő szemlélet kell ahhoz, hogy az épület egyedi arculatát, műemléki jelentőségét megóvjuk, és nem utolsósorban szükség van olyan képzett szakemberekre is, akikből jelenleg hiány van Magyarországon, legalábbis Veöreös András szerint.
A szakember-utánpótlás biztosítása nagyon fontos, ami az egyetemi szinttől a kivitelezői szintig igaz. Már az is nagy probléma, hogy a hagyományos építési technikákat elvégezni képes kivitelezőből is kevés van. Még nem is a restaurálásról beszélünk, hanem téglafalazásról, vakolásról, boltozatépítésről, párkányhúzásról vagy hagyományos asztalosipari munkák elvégzéséről. Ha több szakember lenne, könnyebbé válna a helyreállítási folyamat
– fogalmaz Veöreös András okleveles építészmérnök, műemléki szakmérnök, a győri Széchenyi István Egyetem Építészettörténeti és Városépítési Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense.
De nem csupán az említett problémák okoznak nehézséget, mert sokszor a lakók is értetlenül állnak azelőtt, ha valaki belevág egy hasonló projektbe. Az építészmérnök felidézte egy pesti bérház történetét, ahol az egyik lakó vállalta, hogy helyreállítja az épületet. Sokáig szkeptikusak, kicsit még ellenségesek is voltak megmozdulásával szemben az ott élők, de egy ponton ez megváltozott:
Mindig az embereken múlik. Van olyan, hogy bekerül egy új tulajdonos egy tipikus, pesti, lepukkant állapotú bérházba, és felismeri, hogy ez a ház szép. Ez a tulajdonos létrehozott egy alapítványt, elkezdett pályázni, helyreállíttatta a Róth Miksa
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!