2025. június 25., szerdaMa Vilmos napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 346,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2025.06.25. Vilmos Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 346,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / A pszichedelikus hanghatások cunamiként mossák át a világot

Hirdetés

A pszichedelikus hanghatások cunamiként mossák át a világot

Egy esztendeig látható, pontosabban egy évig merülhetünk el a Pink Floyd Dark Side of the Moon albumára készült immerzív videóban a Magyar Zene Háza (MZH) Hangdómjában.

Az immerzív ‒ jobb szó híján ‒ belemerülő művészet, amikor a videóvetítés, fényinstalláció a nézőt körbeölelő térben történik, mint az egykori Planetárium, vagy most a Hangdóm esetében. Efféle kiállításoknak, produkcióknak kínál helyszínt a Cinema Mystica a Párisi Udvarban, a Lumiere Hall a Piarista közben, a Light Art Museum az egykori Hold utcai vásárcsarnokban, vagy a Zsolnay Fényfesztivál Jakováli Hasszán Dzsámija.

A pécsihez hasonló az Inota Fesztivál, ahol fényfestések, fénygraffitik villódznak az elektronikus zenére. Az épületek fényfestése az immerzív fényművészet ellentéte, tulajdonképpen ez a 3D-s technika szolgált az alapjául. Gyökere a diaporáma, amikor is több diavetítővel képsorozatokat vetítettek egymásra, a „két képből harmadik születik” elv alapján. Később már nem vásznon, hanem tetszőleges felületen jelent meg a látvány, s a multivízió nevet kapta. A számítástechnika fejlődésével a tervezést, a vezérlést szoftverek segítették, a vetítők helyébe projektorok kerültek, az elnevezés pedig digiporáma lett, amit VJ-k produkálnak.



12

Galéria: Fink Floyd-vetítés a HangdómbanFotó: Palkó György / Magyar Zene Háza

Pink Floyd belülről

Batta András, a MZH ügyvezetője az Oszakai Világkiállításon megtapasztalta, hogy az immerzivitás és a pszichedelikus hanghatások cunamiként mossák át a világot.

Minden nemzet pavilonja ezt a technikát használja. Világszerte börzéket tartanak, amelyeken megvásárolhatók a produkciók

‒ jegyezte meg. Egy ilyen eseményen futott össze Horn Márton, a MZH intézményigazgatója a kanadai Hubblo cég képviselőivel. A Hubblo az immerzív installációk és dómtartalmak nemzetközi terjesztésére, a produkciók megvalósításának támogatására szakosodott. E vállalkozás bízta meg a londoni székhelyű NSC Creative-ot, hogy a Dark Side of the Moon című lemez megjelenésének ötvenedik évfordulójára, 2023-ban készítsen planetáriumi videófilmet – ennek vetítési jogát pedig megvásárolta a Magyar Zene Háza.

A Pink Floyd tagjainak, azaz David Gilmournak és Nick Masonnak megtetszett az ötlet. Azt is írhatom, hogy most megtetszett, tudniillik a planetáriumi feldolgozás terve egyidős az albummal, egy hónappal annak kiadását megelőzően az EMI bejelentette, hogy a londoni planetáriumban tartják majd a lemezbemutatót. Az ugyan megvalósult, ám a Floyd tagjai akkor bojkottálták a show-t. 

Az NSC Creative a munkába bevonta a Hipgnosis egyik alapítóját, Aubrey Powellt. A Hipgnosis háromfős grafikai tervező csapat volt 1983-ig. Nevükhöz kötődik a hetvenes évek majd’ minden menő rockbandájának lemezborítója, koncertlátványa (Pink Floyd, Black Sabbath, Led Zeppelin, Yes, Genesis, Who, Paul McCartney, AC/DC, Alan Parsons Project, Bad Company, Rainbow, T. Rex, Pretty Things, Electric Light Orchestra…). Nemzetközi hírnevet a Dark Side-dal szereztek. 

LézerSzínház 

Joggal lehetünk büszkék arra, hogy hazánkban már a nyolcvanas évek közepén készült immerzív (noha a szót sem ismerte senki) Pink […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/popkult/2025/05/14/pink-floyd-magyar-zene-haza-hangdom/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A sztárok hangján énekel az AI, de a pénzüket is elveheti?

Mi történne, ha kedvenc előadónk egyik napról a másikra, váratlanul kiadna egy új dalt? A …