2024. december 12., csütörtökMa Gabriella napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 409,00 Ft | USD: 389,00 Ft | CHF: 439,00 Ft
2024.12.12. Gabriella Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 409,00 Ft | USD: 389,00 Ft | CHF: 439,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / A Polgári Szalonban csíptük el a minisztert, de csak a kétségeket hagyta maga után

Hirdetés

A Polgári Szalonban csíptük el a minisztert, de csak a kétségeket hagyta maga után

Elkészült az „egyes kulturális tárgyú törvények és rendeletek módosításáról” szóló előterjesztés, ami egyértelművé teszi, hogy a Csák János – korábbi kultúráért és innovációért felelős miniszter – által forszírozott új, átfogó kulturális törvény végképp a múlté. Az Index birtokába került – az új miniszter, Hankó Balázs által jóváhagyott – salátatörvényben azonban számos ponton kísért a „kultúrkiválóságot” hangoztató Csák János szelleme: a kultúrstratégiai intézmények vezetőképzői feladatot kapnak, kiemelten fontosak a közművelődési intézmények, a színházak finanszírozása pedig teljesen átalakul.

Jó-e az irány?

A Belvárosi Polgári Szalon Polgári beszélgetés legutóbbi rendezvényén, 2024. november 12-én Hankó Balázs miniszter volt a vendég, az est során az Index is kérdezhetett. Elsőként arra voltunk kíváncsiak, hogy valóban elkészült-e az előterjesztés, s ha igen, mi indokolta.

Hankó Balázs lapunknak elmondta, ő is olvasta az Indexen megjelent cikket, amelyet a szerzőnek ezúton is köszön, mert egészen jól összefoglalta azokat a gondolatokat, amelyek javaslatként megérkeztek a minisztériumhoz. „A törvényjavaslat elfogadása előtt először a Nemzeti Kulturális Tanácsot (NKT) kértem meg, mondja el, jó-e az irány, hogy egy egységes kulturális törvény legyen-e, vagy sem. Azt mondták, ez nem jó, amellyel magam is egyet tudok érteni.”

Hirdetés

Ekkor született meg a teljesen egyértelmű döntés, hogy nem egy nagy törvény lesz, hanem a törvénybe kell módosításokat beletenni. A következő feladat az volt, hogy a kultúrstratégiai intézmények és a Nemzeti Kulturális Tanács (NKT) módosításokat fogalmazzanak meg, hogy mi mindent szeretnének. Elég sok javaslat érkezett.

Hankó Balázs elmondta, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatását ezek közül a színházi javaslat is élvezi. Megjegyezte, kivétel is van, például az, „hogy 70 év fölött valaki ne lehessen színházigazgató, nem ebbe tartozik”. A salátatörvényben ugyanis az is olvasható, hogy a „vezetői feladat ellátásával nem bízható meg az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személy, kivéve miniszteri külön engedéllyel legfeljebb 70 éves korig”. Szirtes Tamás, a Madách Színház 79 éves igazgatója például – akit 2022-től újabb öt évre neveztek ki, így 2027-ig vezetheti a színházat – az új rendelkezés szerint már nem lehetne színidirektor.

De a közös színházműködtetés szerintünk egy jó dolog.

A kulturális és innovációs miniszter valószínűleg arra utalt, hogy az előadó-művészeti támogatási rendszer módosításában megtalálható a színházak közös finanszírozását kivezető javaslat. Ezzel megváltozik az előadó-művészeti szervezetek finanszírozási rendszere: „a közszolgáltatási szerződés keretében hosszabb periódusra vonatkozó (legalább három, legfeljebb hat év) megállapodás szerint teljesül a finanszírozásuk”. 

És azt is támogatható javaslatnak vélem, hogy az adott intézménynek bizonyos műkincsek vonatkozásában legyen elővásárlási joga, valamint a gazdasági társasági forma mint működési forma több intézmény számára legyen elérhető

– […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/11/13/hanko-balazs-kulturalis-es-innovacios-miniszter-belvarosi-polgari-szalon-kulturalis-torveny-rendeletek-modositasok/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Janó manó újabb kalandokba veti magát

A Janó manó első évadát több mint 1 millióan látták a világhálón, 2016-ban Herkó Attila és …