2024. október 12., szombatMa Miksa napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.12. Miksa Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / A NER angyalainak szárnyai alól bújt ki a kacagányos Magyar Péter

Hirdetés

A NER angyalainak szárnyai alól bújt ki a kacagányos Magyar Péter

A szabad asszociáció azért is érdekes, mert a hívószóról is ezernyi gondolat alakul ki az emberekben. Van aki apa, anya, kisgyerek hármast képzel el, másnak egy többgyerekes család ugrik be, de van, aki rögtön nagyszülőkre, unokákra, unokatestvérekre, testvéri közelségben élő barátokra, kiskutyára, kiscicára gondol és még hosszasan lehetne folytatni a sort. A legalapvetőbb témák a legizgalmasabbak, mert ezerfelé fordulhat egy alkotó fejében a gondolati ösvény, és ennek kitűnő látleletét kaptuk a 24. ARC kiállításon, a budapesti Bikás parkban.

A szervezők nem tiltották, hogy olyan munkák is érkezzenek a pályázatra, amelyek elsősorban nem a családra asszociálnak, így elég sok különféle téma fogadja az érdeklődő közönséget. Ettől függetlenül a művek zöme a gyerekvállalás, a családi légkör, a hozott és kialakult traumák, a bántalmazás, a családalapítás és gyermektelenség közmegítélését veszik elő.

Hogy a beérkezett pályamunkák és a kiállított művek arányukat tekintve mennyire adják vissza a valós képet arról, hogy leginkább milyen témák foglalkoztatják a magyar alkotói közösséget, nem tudni, de a Bikás Parkban látható óriásplakátok alapján érdekes minta alakult ki.

Hirdetés



18

Galéria: ARC kiállítás BudapestenFotó: Papajcsik Péter / Index

Harmadrangú állampolgár, vagy nagycsalád?

Több művet láthatunk, amelyek azt a visszatérő témát veszik elő, ahogyan a technológia beférkőzik a mindennapjainkba, és sokszor az emberi kapcsolatokra is destruktív hatással bír, szépen, lassan emészti fel a családi légkört. Emellett a homoszexualitás elítélésével, a fóliázással, a klasszikus családképtől való eltérés megbélyegzésével is gyakorta foglalkoztak az alkotók, viszont számos olyan gondolat került elő idén, ami most sokkal markánsabban van jelen, mint korábban.

Tavaly is látszódott a kormány családalapítást ösztönző stratégiájának hatása az alkotásokon, idén azonban rengeteg módon közelítették meg a pályázók ezt a témakört. Az egyik legerősebb hang a gyermektelenek megítélése volt, hogy miként válik valaki harmadrangú állampolgárrá a köz és a kormány szemében csak azért, mert nem akar gyereket, és miként veri szét a párkapcsolatot a gyerekvállalás sikeressége vagy sikertelensége. Egyes művek már a gazdasági érdekkapcsolat gondolatát is feszegették, míg más alkotók azon lamentáltak, hogy a kutya- és macskatartás miként váltotta fel, vagy tolta későbbre a gyerekvállalást a családban.



18

Galéria: ARC kiállítás BudapestenFotó: Papajcsik Péter / Index

Külön gondolati kört alkotnak azok a művek, amelyek párhuzamot vonnak a kormány családalapítást anyagilag támogató intézkedései és a gyerek felnevelését segítő infrastruktúra és intézményi háttér hiánya közt.

A művészek jelentős része szemlátomást kedvező hitelekkel sem vállalna gyereket, amikor hosszú hónapokat kell várni egy-egy vizsgálatra, nincs elegendő orvos, szülész, megfelelő egészségügyi ellátás. Találni olyan művet is, amely kiemelten a szülésznők helyzetével foglalkozik. Láthatóan az olyan elengedhetetlen dolgokban sem érzi még számos alkotó a stabilitást, mint a születő gyermek későbbi, óvodai és iskolai éveinek biztosítása.

Szintén gyakori téma a fizikális és lelki bántalmazás, illetve a kiskorúakkal szembeni szexuális visszaélés, továbbá traumák halmozása és elfojtása.

Előkerül még a nőkre gyakorolt nyomás kérdése. Vállaljanak, és ha igen mikor és hogyan  gyermeket, ezáltal egymással ellentétes társadalmi és mikrokörnyezeti elvárások ütközőpontjaként kell döntéseket hozniuk.

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Döntse el ön, melyik volt a kétezres évek legjobb magyar regénye!

Az Index kulturális rovata arra vállalkozott, hogy megtalálja a kétezres években kiadott tíz legkiválóbb magyar regényt. Ahogy …