„A mai város gondnok a saját magát őrző múzeumban. A világ örökségének megőrzése és bemutatása – ez az a nagyság, amit a mai kor erre a közösségre rótt. Törődés az olyan emberek emlékével, sírjaival és műveivel, amilyeneket ez a mostani város már képtelen adni a világnak. Olyanokéval, akik bányákat adtak-vettek, embereket irányítottak és használtak ki, dolgoztattak, tartottak el, épületeket emeltek, trónviszályokban vettek részt, hadsereget pénzeltek” – írja Szálinger Balázs Mintha repülnék című kötetében, ami a szerző magánkiadásában jelenik meg hamarosan.
Az idézet az útinapló esszenciális üzeneteként is felfogható, hiszen összefoglalja mindazt, amit Szálinger Balázs a felvidéki városokban – másképpen Petőfi nyomában – tapasztalt. És igen, úti élményei egyszerre felemelőek és kiábrándítóak, hiszen a felvidéki magyarság történelmi öröksége (a gyönyörű várak, kastélyok, az egykori magas kultúra tárgyi emlékei), Petőfi Sándor nyomai szerencsére
ráadásul vannak, élnek még olyan helyi kiválóságok, mondhatni őrzők, akik szakértelemmel ápolják, őrzik a magyar tradíciót és szellemét. Mindeközben Szálinger egykor virágzó, ma pangó, bizonyos értelemben élettelen településeket is talált, ahol sokszor a Kaufland áruházlánc boltjai jelentik a világítótornyokat… lényegében mindent. Erre a helyzetre csak a Felvidék megrázóan gyönyörű természeti kincsei, illetve a kulturális lángot őrző helyiek nyújthatnak vigaszt az utazónak.

A háttérben meghúzódó Szálinger-szál
Ahogyan a kötet ajánlójában is olvasható, Petőfi Sándor 1845 tavaszán járt a Felvidéken, az Úti jegyzetek című prózai műve készült az út alapján. Szálinger Balázs nem volt rest 2024 nyarán (rekordokat döntő kánikulák idején) és őszén az összes érintett települést, helyszínt meglátogatni. Volt Pesten, Aszódon, Kassán, Eperjesen. Nem maradt ki Sáros vára, Lőcse, Késmárk, Igló, Veszverés, Rozsnyó, Pelsőc, Aggtelek, Rimaszombat, Gömör, Kisfalud, Várgede, a Salgói és a Somoskői vár sem, de útba ejtette Füleket, Losoncot, miközben még Balassagyarmaton és Vácon is járt Petőfi nyomában.
A kötet tehát teljes, mai, modern képet ad Petőfi útjáról. Sőt, divatos, elcsépelt kifejezéssel élve, olvasmányos
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!