Augusztusban jelent meg magyarul a Central Kiadó gondozásában Ella Berthoud biblioterapeuta A tudatos olvasás művészete című könyve. A vékony, de annál tartalmasabb kötet értékes tanácsokat és gyakorlatokat sorakoztat fel az olvasók számára.
Ella Berthoud azt vizsgálja a könyvében, hogy tudatos olvasással hogyan fejlesztheted az érzelmi intelligenciád és a személyiséged, miként találhatod meg magad egy könyvben, és hogyan nyithatod meg az elméd a fontos tanulságok előtt. Fedezd fel az olvasásban rejlő erőt meditatív gyakorlatok, lebilincselő történetek és szakértői tanácsok révén
– olvasható a kötet hátoldalán.
A könyvet Jakobovits Kitti tanácsadó szakpszichológus, irodalomterapeuta fordította, akivel 2021-ben már készítettünk interjút az olvasás terápiás szerepéről. Még abban az évben megjelent a Kulcslyuk Kiadónál első saját könyve Irodalomterápia – A könyvespolcod pszichológusszemmel címmel. A tudatos olvasás művészete az első fordítása.
Ella Berthoud Angliában élő biblioterapeuta és képzőművész, aki több mint tíz évig dolgozott a londoni székhelyű The School of Life-nál, és eközben emberek ezreinek segített megtalálni az adott életszakaszuk kérdéseire, problémáira válaszokat kínáló irodalmi szövegeket. Rendszeresen tart előadásokat a tudatos olvasás életünkre gyakorolt jótékony hatásairól. Családjával az angliai West Sussexben él. A könyv szerintem egy könnyed, de hiánypótló segítség ahhoz, hogy figyelmesebbek legyünk önmagunkkal és az időnk eltöltésével kapcsolatban, elsősorban persze az olvasásra vonatkozóan, de hamar észre fogjuk venni, hogy mi minden mást is magával hoz, ha már csak első lépésként az olvasást tudatosabban tesszük
– mutatta be a szerzőt és könyvét Jakobovits Kitti az Indexnek.
Sorvezető az olvasáshoz
Hogy lehet jól, és hogy lehet rosszul olvasni? A kérdésre válaszolva az irodalomterapeuta kifejtette, nem biztos, hogy releváns a jól-rosszul megkülönböztetés, inkább olvasni lehet, és azon belül vagy túl mindezt különböző módokon:
Értően, önreflektíven, tudatosan vagy hanyagul, figyelmetlenül, esetleg felületesen. De a könyvben ezeknél árnyaltabb módokkal is találkozhatunk, viszont az mindben közös, hogy a figyelmes és önreflektív olvasást célozzák.
Ella Berthoud munkájából bárki megtudhatja, hogy melyik olvasói típushoz tartozik: auditív, vizuális vagy kinesztetikus.
Ezek arról szólnak, melyik érzékelésünk, modalitásunk erősebb olvasás közben – az auditív a hangoknak tulajdonít nagy szerepet, például halljuk-e belül az olvasott szöveget, adunk-e képzeletben más hangot a szereplőknek. A vizuális a képi fantáziának – mennyire látjuk magunk előtt a leírt tájat, a szereplőket, színeket. A kinesztetikus a testnek – jár-e a lábunk valami akciódús jelenet közben vagy más módon mozdulunk-e az olvasott történethez igazodva. Ez a kategóriaalkotás, ahogy minden típusba sorolás és sematizálás szükségszerűen redukcionista, leegyszerűsítő. Sok jellemzőt figyelmen kívül hagy az embereket nézve, míg néhányat kihangsúlyoz, és azok mentén próbálja őket meghatározni és csoportosítani
– magyarázta Jakobovits Kitti, hozzátéve, hogy Berthoud kategóriaalkotását felvetésekként és kiindulópontokként érdemes kezelni:
„Jó sorvezetők ahhoz, hogy az olvasási működésünkön gondolkodjunk. De nem érdemes úgy kezelnünk, hogy valamelyikbe és csak egybe bele kell illenünk. Hasznos, ha ismerjük, mi jellemző ránk, mert ez a fajta tudatosság és önismeret segít abban, hogy könnyebben beillesszük az olvasást az életünkbe. Megismerjük, mi jó nekünk, és mi nem, vagy egyáltalán azt, mit csinálunk az olvasásnak nevezett tevékenység közben, de ritka, ha egyáltalán létezik bármilyen karakterológiában tiszta kategória. Valószínűleg vannak ezekben átfedések, hiányok, kombinációk. Anyukám is olvassa a könyvet, és egyik nap felhívott pont azzal a kérdéssel, hogy nem igazán érti ezeket a kategóriákat, mert szerinte egyikbe se tartozik, akkor ő most mi. Mondtam neki, hogy olvasó, ugyanúgy, mint a többiek.”
Az olvasónapló segít
Az irodalomterapeuta arról is beszélt, hogy magunknak kell kitapasztalni, mikor, melyik napszakban, illetve milyen környezetben olvassunk. Berthoud könyve sok különböző helyzetet hoz, példákat arra, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!