2025. január 14., keddMa Bódog napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.01.14. Bódog Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / A fékezhetetlen nő, aki még a kor egyik legnagyobb sztárját is elszerette a feleségétől

Hirdetés

A fékezhetetlen nő, aki még a kor egyik legnagyobb sztárját is elszerette a feleségétől

Nem véletlen, hogy a könyv azt a címet kapta, hogy Leonora Carrington regényes élete: Leonora élete valóban olyan regényes volt, hogy hiba lett volna nem megírni. Az angol–mexikói szürrealista polihisztor – festő, szobrász és író – a XX. század egyik legmeghatározóbb női alkotója volt, akire az „új Frida Kahlóként” is hivatkoztak. Leonora azonban senkihez és semmihez nem fogható személyiség volt, aki valószínűleg megbotránkozott volna a hasonlaton. Való igaz, hogy a popkultúrában nem kapták fel annyira, mint Kahlót, de az életrajzi kötet végre rivaldafénybe helyezheti a művésznőt.

Leonora Carrington mozgalmas életében egyszerre testesültek meg a korszak álmai és rémálmai. Az angliai Lancashire-ben született egy újgazdag, feltörekvő családban, a szürrealitás iránti érzékét pedig egyrészt otthona – egy a XIX. század végén épült neogótikus udvarház, Crookhey Hall – misztikumának, másrészt az ír nagymamája és dadája által mesélt kelta népmeséknek köszönhette.

Különcnek született

Már kislányként kétkezes volt, hasonlóan Leonardo da Vincihez. Lázadó és nonkonformista természete miatt sem az apja, sem a tanárai nem bírtak vele. Több egyházi iskolában is megfordult, de mindenhonnan kirúgták „antiszociális és bizonyos természetfeletti hajlamok” miatt. 

Hirdetés

A negatívnak titulált tulajdonságai azonban a művészvilágban – különösen a szürrealista mozgalomban – kincsnek számítottak. Az idén 100 éves szürrealizmus fontos női alkotójának életútja és munkássága nagy hatással volt a XX. század művészetére és kultúrájára,

Arra, hogy a nők művészek is lehetnek, nem kell beérniük a múzsa szerepével.

A kisiskolás káosz után Leonora a Chelsea-i Művészeti Iskolába került, később az ismert francia kubista, Amédée Ozenfant tanítványa lett. Húszéves sem volt, amikor végérvényesen fellázadt társadalmi osztálya szigorú szabályai, szülei, a vallás és a konzervatív gondolkodás hegemóniája ellen, és kitört a teljes művészi és személyes szabadsága felé.

Az élete akkor fordult fel fenekestül, amikor a londoni Nemzetközi Szürrealista Kiállításon megismerkedett a szürrealisták szupersztárjával, Max Ernsttel (aki nemhogy jóval idősebb volt nála, de nős is). A pár egészen a második világháborúig egy őrült és féktelen románcba keveredett, miközben olyan művészekkel vették magukat körbe, mint Salvador Dalí, Marcel Duchamp, Joan Miró, André Breton és Pablo Picasso: egytől egyig a szürrealizmus szupersztárjai.

IMG 1541-2

Fotó: Gáll Anna / Index

Sokkal több életrajznál 

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/12/15/leonora-carrington-regenyes-elete-konyv-szurrealizmus-noi-festo-max-ernst-elena-poniatowska/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Egy majdnem tökéletes élet, amelyet mindenki irigyel és gyűlöl

Néha a rossz időzítés a legjobb időzítés. Megmagyarázzuk! James Blunt You’re Beautiful című dalában kétszer …