Nyolc évtizednek kellett eltelnie, hogy a Bord de Mer (Tengerpart) című Monet-mű, amit most 700 ezer dollárra taksálnak, visszakerüljön a családhoz – olvashatjuk a Smithsonian magazinban. Az 1865 körül festett impresszionista festmény a normandiai partok szikláit ábrázolja.
Chad Yarbrough, az FBI bűnügyi nyomozási részlegének igazgatóhelyettese úgy nyilatkozott: büszkék, hogy a műalkotást visszaadhatták eredeti tulajdonosainak. Hogy került célkeresztjükbe a kép? Washington államban egy házaspár nemrég megvette, és egy houstoni galérián keresztül akarta eladni. Ekkor kezdődött a nyomozás azt illetően, hogy mi ez a kép, és hogy is került oda.
1936-ban Adalbert és Hilda Parlagi vásárolta meg a festményt bécsi otthonukba, de két évvel később elmenekültek a nácik elől, és minden holmijukat egy bécsi raktárba zárták el, hogy ha visszatérnek, újból magukhoz vegyék ingóságaikat. Többek között a Monet-képet is. Amikor a háború véget ért, Adalbert felvette a kapcsolatot a raktárcéggel, de rossz hírekkel szolgáltak. Kiderült, hogy a Gestapo április 8-án lefoglalta a vagyonukat, és a legnagyobb európai aukciós házba, a Dorotheumba vitték eladásra.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/10/11/monet-festmeny-gestapo-naci/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!