1. A titok a humánumba vetett hithez való ragaszkodás
Az Abigél titka a humánumba vetett hit. A történetben ugyanis olyan emberi példamutatásokkal találkozunk Torma Gedeon, Horn Mici, Kőnig tanár úr és Mráz üveges személyében, amelyek egyre embertelenebbé váló világunkban mankót adnak a mindennapok elviseléséhez. Jó azt hinni, hogy ezek a viselkedési normák nem haltak ki teljes egészében körülöttünk.
2. A titok maga a bűntudat
A titokkeresésre Szabó Magda is adott egy választ 1982-ben, amikor így vallott saját művéről. „Az Abigél azt szerette volna megmutatni, hogy nincs közösség, amelyet el nem ér a háború.
MINDENT BELEÍRTAM, AMIT NEKEM KELLETT VOLNA MEGTENNEM, AKI TANÚ VOLTAM ÉS KORTÁRS, DE NEM LETTEM TÖBB EGY BŰNTUDATOS SZEMLÉLŐNÉL.
Ha vádirat lett, magamat vádolom és a magamhoz hasonlókat, ha elismerés, azoknak szól, akik kicserélték az okmányokat, megmentettek számtalan Bánkit, számtalan Vitay Ginát, átprogramoztak énekmutató táblákat, átfestették a feliratokat, meggallérozták a szobrokat.”

3. A titok az ország lakóiban keresendő
„Az Abigél országos siker lett. Egyetlen pillanatra se hittem, hogy nekem, személy szerint, részem volt benne. Magyarország egyszerűen csak szavazott, azzal, ahogy fogadta, Hitler ellen, a háború és a fasizmus ellen, s azok mellett, akik tettek is valamit, nem csak rémülten és undorodva figyeltek, mint egy írónak még nem is […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2020/12/26/50_eve_imadjuk_az_abigelt/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!