Július 4-én tartottak parlamenti választásokat az Egyesült Királyságban, ahol az egyetlen kérdés az volt, a toryknak is nevezett Konzervatív Párt mennyire fog kikapni a Munkáspártot egyfajta harmadik utas neoliberális helyre kormányzó Keir Starmerrel szemben.
A választás előtt voltak olyan becslések, amelyek szerint a toryk 14 év kormányzás után talán 100 mandátumot sem érnek el. Ezt a megaláztatást végül sikerült elkerülni, de a 121 megszerzett mandátumszámuk így is azt jelenti, hogy 251-et veszítettek, ráadásul több országosan is ismert, tapasztalt képviselőjük búcsúzik el a brit parlament alsóházától.
Nem meglepő módon Rishi Sunak egykori kormányfő és pártelnök a választás másnapján benyújtotta lemondását, hogy az immáron ellenzékivé váló párt más vezetésével próbálja meg újraépíteni magát a Boris Johnson 2022-es lemondása óta identitásában és erejében is megtépázott pártot.
Ráadásul a jelöltek nem túl egyszerű feladatra vállalkoznak,
hiszen miközben a belső harcoktól régóta hangos pártot egyesíteni kellene, majd egy kormányzóképes alternatívát kéne felmutatni a Munkáspárttal szemben, a Nigel Farage fémjelezte Reform UK épp jobbról próbálná előzni a pártot. Erre a július végi határidőig végül hatan vállalkoztak, akik közül először szeptember végén négyre, október közepén kettőre csökkentik a jelöltek számát, hogy a győztest majd november 2-án hozzák nyilvánosságra.
De kik indulnak, milyen ígéretekkel próbálják megszerezni képviselőtársaik bizalmát, és mekkora az esélyük, hogy végül átvegyék a pártelnöki széket?
Kemi Badenoch
A 44 éves egykori kereskedelmi miniszter nem először fut neki a pártelnökválasztásnak, hiszen Boris Johnson 2022-es bukása után már egyszer megpróbálkozott, ahol végül a negyedik helyet érte el.
Badenoch a Johnson-, majd az őt követő kérészéletű Liz Truss-kabinetben, illetve Rishi Sunak kormányában is különböző pozíciókat töltött be.
Kereskedelmi minisztersége alatt egyben a nőkért és egyenlőségért felelős miniszter is volt, ahol a transzjogok kapcsán tett kijelentései miatt népszerűvé vált a párt jobboldali és szélsőjobboldali részén, mivel azok kiterjesztését ellenezte.
azonban Karrierje során több botránya is volt, emellett ellenségeket is szerzett a párt centrista szárnyán belül, ami nem biztos, hogy jó ajánlólevél.
Ennek ellenére Badenochot az egyik legerősebb jelöltként tartják számon, aki népszerű kollégái körében is. Indulásának bejelentésekor harciasan arról beszélt, hogy a párt megérdemelte a vereséget, mert inkoherens volt a szakpolitikákat illetően, emellett pedig azzal vádolta meg a korábbi tory miniszterelnököket, hogy az Egyesült Királyság egyre liberálisabbá vált, és engedte, hogy az identitáspolitikai harcokat elveszítsék a Munkáspárttal szemben.
Vele a párt egyébként még inkább jobbra tolódna. Ő maga azzal kampányol, hogy 2030-ig teljesen megújítaná a pártot – hogy erre végül kap-e felhatalmazást, a jövő és képviselőtársaik döntik el.
Robert Jenrick
Jelenleg pole-pozícióból Robert Jenrick, korábbi migrációért felelős miniszter indul. Miközben a 42 éves politikus korábban a centrista Rishi Sunak egyik legnagyobb támogatójának számított, az évek alatt jobbra tolódott,
többek között azért mondott le a migrációért felelős miniszteri posztjáról, mert szerinte a bevándorlókat Ruandába kitoloncoló törvény nem volt elég radikális.
Legfőbb ígérete, hogy a Farage-féle Reform UK-hoz távozó konzervatív szavazókat visszaszerzi a toryk számára, ráadásul lényegében már május közepe óta kampányol a pártelnöki székért. Részben ennek is köszönhető, hogy a bukmékerek szerint Sunak lemondásának pillanatában még a harmadik helyen volt, augusztus elejére azonban már neki van a legnagyobb esélye, miközben egy közvélemény-kutatás szerint jelenleg második helyen áll Badenoch mögött.
Egyébként Badenochhoz hasonlóan ő is jobbra tolná a pártot, többek között azt ígérve, hogy miniszterelnökként kiléptetné az Egyesült Királyságot az emberi jogok európai egyezményéből, valamint évi százezer főben maximalizálná a bevándorlást. Mindkettő olyan szakpolitikai ígéret, ami korábban a párt brexiter, most már inkább jobboldali-szélsőjobboldali szárnyának tetszik.
Tom Tugendhat
A három centrista jelölt közül a legnagyobb esélye a korábbi védelmi miniszternek, Tom Tugendhatnak van, az utolsó két talpon maradt jelölt egyike ő lehet majd.
Az 51 éves politikus Badenochhoz hasonlóan elindult 2022-ben, ahol végül ötödik lett. Akkor azzal kampányolt, hogy vele a párt és az ország tiszta lappal kezdhetne, és személye lenne a híd, ami a brexit következtében eltűnt.
2016-ban maradáspárti volt, 2021-ben pedig kritizálta, hogy a NATO elhagyta Afganisztánt, ráadásul a jelenlegi két legnagyobb esélyes, Badenoch és Jenrick helyett nem azt ígéri, hogy visszahódítja a Reform UK-hoz távozó szavazókat, hanem azzal támadja Farage-ot, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök trójai falova Nagy–Britanniában.
Ugyanakkor hiába számít centristának, ő is azt ígérte, hogy kiléptetné az országot Az emberi jogok európai egyezményéből, amennyiben miniszterelnök lenne
– reményei szerint ezzel akarja megszólítani a párt jobboldali-szélsőjobboldali részét.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!