A behatolás még 2022-ben történt, a cseh uniós elnökség idején, de csak most gyűlt össze kellő bizonyíték, amely azt igazolja, hogy a hackertámadást a kínai állambiztonsági minisztérium által irányított Advanced Persistent Threat 31, az APT31 csoport követte el.
A cseh kormány elítélte az ázsiai nagyhatalmat a rosszindulatú behatolásért.
„Felszólítjuk a Kínai Népköztársaságot, hogy tartózkodjon az ilyen támadásoktól, és tegyen meg minden megfelelő intézkedést a helyzet kezelésére” – közölte a cseh külügyminisztérium, amelynek a vezetője azt is jelezte, hogy már a behatolás során észlelték a támadókat.
„Lelepleztük Kínát, amely már régóta azon fáradozik, hogy aláássa ellenálló képességünket és demokráciánkat” – idézte a Politico a cseh külügyminisztert, aki az X-en hozzátette, hogy Peking „kibertámadások révén, információk manipulálásával és propagandával avatkozik be társadalmunkba”.
Čína se montuje do naší společnosti. Manipulacemi, propagandou, kyberútoky.
Jako nedávno na @mzvcr. Útočníky jsme odhalili přímo během útoku.
Naše klíčové bezpečnostní instituce zasáhly, vše vyšetřily – a my teď jdeme s pravdou ven. Na ministerstvu jsem zavedl nový komunikační… pic.twitter.com/V7X1gMFcCp— Jan Lipavský (@JanLipavsky) May 28, 2025
Meg kell védenünk magunkat – jelentette ki határozottan Jan Lipavský, aki bekérette a kínai nagykövetet, hogy világossá tegye, hogy az ilyen „ellenséges akciók” komoly következményekkel járnak a kétoldalú kapcsolatokra nézve.
Az EU, a NATO és az USA támogatásáról biztosította Prágát
Prága és Peking között már régóta nem túl közeli és baráti a kapcsolat. Tajvani látogatásával a cseh szenátus vezetője átlépte a vörös vonalat – ezzel vádolta 2020-ban Csehország második legmagasabb közjogi méltóságát a kínai külügyminiszter.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!