Három tartományi választás Németország keleti felén, három győzelem az AfD számára. A jobboldali populista párt vasárnap Brandenburgban különösen sok fiatal szavazót tudott mozgósítani. A szavazatok 29,2 százalékával a második legerősebb erő lett, alig lemaradva a szociáldemokrata SPD (30,7 százalék) mögött – írja a Die Welt.
Joachim Gauck volt szövetségi elnök a választás éjszakáján aggodalmának adott hangot. „A bizonytalan idők jó idők a mindenféle színű populisták számára” – jelentette ki Gauck az ARD stúdiójában. „Mélységesen aggaszt, hogy nem vagyunk eléggé felkészülve arra, hogy megvédjük magunkat azokkal szemben, akik úgy viselkednek, mintha a nyitott társadalmunk elsősorban fenyegetést jelentene” – tette hozzá Gauck, aki arra bátorította az embereket, hogy vállaljanak felelősséget a demokráciáért.
Julia Reuschenbach politológus és Steffen Mau szociológus is a stúdió vendége volt. Reuschenbach világossá tette, hogy az AfD sikere a fiatal szavazók körében annak is köszönhető, hogy a többi párt érzelmessége és vonzereje hiányzik.
„A többi párt némileg szem elől tévesztette a fiatalokat” – mondta, ráadásul az AfD nemcsak a közösségi médiában erős, hanem „diákbarát nyelven” választási programot is közzétett.
Steffen Mau úgy véli, hogy az AfD jobban ért a problémák eltúlzásához és érzelmessé tételéhez, különösen a közösségi médiában. A többi pártnak kevés eszköze és stratégiája van arra, hogy elérje az embereket. Mau azt is megemlítette, hogy a németországi pártrendszer valószínűleg tartósan megváltozik. A pártoknak egyre kevesebb tagja lesz, helyette más részvételi formákat kell találni és kihasználni, például a lakossági fórumokat – mondta.
„A migrációs politika tisztázatlansága táplálja a populistákat”
Joachim Gauck, aki maga is keletről származik, az NDK történelmi utóhatásait tette felelőssé a jelenlegi politikai és társadalmi állapotokért. A keletnémet társadalmat „mélyen jellemzi az 56 éves politikai erőtlenség”. Az autonómia, a személyes felelősség és a saját vélemény értéke teljesen más volt, mint nyugaton. „A keletnémet résznépesség tehát nem rossz jellem[et], hanem rosszabb kiindulási feltételek[et jelent] az állampolgári léthez” – állapította meg.
Gauck élesen bírálta a szövetségi kormányt. Bár kritikáját eleinte azzal a megjegyzéssel minősítette, hogy minden kormány követ el hibákat, Gauck a továbbiakban azt mondta, hogy a közlekedésilámpa-koalíció (a koalíciót alkotó három párt, az SPD, az FDP és a Zöldek színei alapján) maga is „erősen” táplálta az elvárásokat, amelyeket később nem tudott teljesíteni. Ehelyett „a határozatlanság és a problémamegoldás hiányának fázisai következtek”.
A 84 éves politikus különösen a migráció kérdését bírálta: Bár a kormány most „igyekszik”, de „a határozottság jele meglehetősen későn érkezik”. szerinte A migrációs politika tisztázatlansága táptalaja a nemzeti populistáknak.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!