Az idegek végletekig fokozódó háborúja várható a következő hetekben Ukrajnában – állapította meg Vadim Deniszenko újságíró, a Jövő Ukrán Intézetének ügyvezető igazgatója. A szakértő a Fokusz ukrán hírlap hasábjain elemezte ki azokat a tényezőket, amelyek meghatározzák az ukrajnai helyzet jövőbeli alakulását.
Deniszenko elsőként arra világított rá, hogy Vlagyimir Putyinnak nem sikerült információs villámháborút indítania és nukleáris háborúval riogatnia a Nyugatot. Néhány nappal a „Dnyipro” ballisztikus rakéta bevetése után világossá vált, hogy a Kreml számítása kudarcot vallott, és hogy a brit és amerikai rakéták ukrajnai bevetése – legalábbis egyelőre – nem jelent nukleáris fenyegetést a világra vagy Ukrajnára.
Idegek háborúja
Az újságíró szerint a csata második szakaszába léptünk. Ez a szakasz pedig az idegek háborúja, amit ő maga a „tárgyalást megelőző csatának” nevez. Meddig fog tartani ez a szakasz? Mindent összevetve, legalább néhány hétig. Úgy látja, az oroszok elég fegyvert halmoztak fel Ukrajna kimerítéséhez, és minden embert bevetnek, akit csak tudnak.
Deniszenko szerint a Kreml számára legalább két pozitív tényező esett egybe az emberi élőerő felhalmozását tekintve. Kurszk után, amikor a pénz nélküli mozgósítás veszélye fenyegetett, kissé megnőtt a szerződéses katonák száma, akik korábban kiváró magatartást tanúsítottak és várták, hogy a szerződéses árak emelkedjenek. Másrészt az őszi leszerelés mostanra véget ért, ami szintén többletforrásokat biztosított a szerződéses katonák számára.
Van egy harmadik, még mindig elméleti tényező: a rubel összeomlása. Valószínű, hogy ez újabb kisebb megugrást eredményezhet azok számában, akik még mindig fontolgatják, hogy életüket pénzre cserélik. Így sajnos az előrejelzéseink, miszerint az oroszok november-decemberben kifogynak az emberekből, némileg tévesnek bizonyultak. Most már azt mondhatjuk, hogy az ellenség március-áprilisig »húsbavágó támadásokat« folytathat
– hívta fel a figyelmet.
Putyin dilemma előtt áll
A szerző – mielőtt kielemezte Putyin további lépéseit – emlékeztetett, hogy az orosz–ukrán háborúnak három oka van:
- Oroszország megszűnt a világ harmadik pólusa lenni;
- Oroszország elvesztette korlátlan „rendőri” funkcióit a posztszovjet térségben;
- Putyin úgy gondolta, hogy Ukrajna annektálásával megállítja Oroszország deszlávosítását.
A Kreml úgy gondolta, hogy egy gyors háromnapos háború mindhárom problémát megoldja, mostanra azonban világossá vált, hogy Putyin a három kérdés közül egyiket sem fogja tudni megoldani. De még mindig ezek a fő tényezők, amelyek miatt Putyin folytatni akarja a háborút. Ráadásul tisztában van azzal, hogy minden körülmények között van pénze arra, hogy a háborút még másfél-két évig, esetleg még tovább folytassa.
A szerző szerint minden az olajhelyzettől függ.
A következő tényezők viszont a háború folytatása ellen szólnak:
- Oroszország technológiailag kezd függővé válni […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!