A pénzintézet a Reuters kérdésére elismerte, hogy januárban megkeresést kapott az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának ellenőrzési hivatalától, az OFAC-tól, hogy „tisztázza a Raiffeisen Bank International által működtetett fizetési üzletágat, illetve a kapcsolódó folyamatokat az Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatos fejlemények fényében”.
Az OFAC részleteket kért a Raiffeisentől az Oroszországban, a részben megszállt Donbaszban, Ukrajnában és Szíriában fennálló kitettségéről, beleértve egyes ügyfelek tranzakcióit és tevékenységét – közölte a hírügynökség egyik forrása.
Az amerikai ügynökség februárig kért választ. A Raiffeisen ügyvédei a határidő meghosszabbítását kérték, és ígéretet tettek, hogy három szakaszban: április elején, májusban és júniusban válaszolnak minden kérdésre.
Maradéktalanul együttműködünk az amerikai hatósággal – jelezte a bank képviselője, aki szerint a kérést nem egy konkrét ügylet vagy üzlet váltotta ki.
Maga a bank megfelelő eljárásokkal kezeli a szankciók betartását.
Szóvivője szerint „bízik abban, hogy az OFAC-nak nyújtott információk kielégítik a kérést”, amelyek „általános jellegűek”.
A Raiffeisent korábban nem szankcionálták. A januári információkérés mégis aggasztja a bank felügyeletéért felelős európai pénzügyi szabályozókat, mivel végül szankciókat vonhat maga után a Raiffeisennel szemben – mondta két, az ügyet közvetlenül ismerő személy.
A Raiffeisen nem távozott Oroszországból
A Raiffeisen mélyen beágyazódott az orosz pénzügyi rendszerbe. Egyike annak a két külföldi banknak, amelyet az orosz központi bank a tizenhárom „rendszerszinten fontos hitelintézetként” tart számon. Ez fontos szerepére utal az átfogó nyugati szankciókkal küzdő orosz gazdaságban.
Ausztria második legnagyobb hitelezőjeként a bank anyaországának gazdaságát is támogatja, miközben kiterjedt tevékenységet folytat Kelet-Európában. Egy osztrák tisztviselő közölte, hogy az osztrák hatóságok a bank fontossága miatt szoros figyelemmel kísérik a Raiffeisen helyzetét és oroszországi tevékenységét.
Egy évvel azután, hogy Moszkva „különleges katonai műveletnek” nevezett inváziót indított Ukrajnában, a Raiffeisen azon kevés európai bankok közé tartozik, amelyek Oroszországban maradtak.
Emiatt bírálatokkal szembesült, többek között saját befektetői részéről is. A bank korábban azzal védekezett, hogy oroszországi kitettsége korlátozott.
A Raiffeisen tavaly nagyjából 3,8 milliárd eurós nettó nyereséget könyvelt el, mindenekelőtt az oroszországi üzletágból származó 2 milliárd eurós profit jóvoltából. Az orosz betétesek több mint 20 milliárd eurót helyeztek el a banknál.

Washington ritkán folyamodik drákói eszközökhöz
Az amerikai pénzügyminisztérium megbüntetheti azokat, akik megszegik a szankciókat. A legagresszívebb szankcionálási eszközével befagyasztja az amerikai eszközöket, és kizárja a bankokat a nemzetközi kereskedelem és pénzügyek szempontjából kritikus fontosságú amerikai […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!