Sötét képet festenek fel Ukrajna számára a politikai és a katonai elemzők Donald Trump döntése után, miszerint az Egyesült Államok szünetelteti a háborúban álló ország számára a katonai támogatások küldését. Abban nagyjából mindenki egy véleményen van, hogy Ukrajna az amerikai fegyverek nélkül hetekig még képes lehet tartani magát a fronton, de idővel olyan súlyos veszteségeket fognak szenvedni, ami katasztrofális eredményekhez vezethet.
Maggie Haberman, a The New York Times fehér házi tudósítója szerint Trump teszteli, hogy „meddig mehet el” az Ukrajnának nyújtott katonai támogatások visszavételével, azok után, hogy a hivatalba lépése óta súrlódások vannak Washington és Kijev között. Haberman arról beszél, hogy amíg Vlagyimir Putyintól nem kér engedményeket az amerikai elnök, addig Volodimir Zelenszkijtől igen is sokat a békemegállapodás érdekében.
„Ahelyett, hogy Ukrajnát európai szövetségesnek tekintené, gazdasági szemüvegen keresztül szemléli az országot” – mondta a tudósító, utalva arra a ritkaföldfémekről szóló egyezségre, amit az eredeti tervekkel ellentétben mégsem írtak alá a Fehér Házban. Az ukrán ásványkincsekről szóló megállapodással Washingtonnak az a terve, hogy Ukrajna minden segélyt visszafizessen az Egyesült Államoknak anélkül, hogy közben biztonsági garanciákat nyújtanának.
Meddig húzhatja Ukrajna amerikai fegyverek nélkül?
Több hétig, akár hónapokig is eltarthat, mire az amerikai katonai segélyek leállítása éreztetni fogja a hatását a fronton, nagyjából eddig tudná tartani magát az ukrán hadsereg a fronton az európai nemzetek által küldött fegyvereknek köszönhetően – erről beszélt a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának a vezetője. Mark Cancian szerint Ukrajnának kapacitásbeli hiányosságai vannak, amit ideig-óráig tudnak csak pótolni az európai államok. „Nagy lesz a hatása, de inkább bénítónak nevezném” – fogalmazott Cancian, aki szerint a készletek fokozatos csökkenésével az ukránok frontvonalai is gyengülnek majd, de előbb-utóbb meg is szakadnak, ami után Ukrajnának egy számukra „katasztrofális békemegállapodást” kellene elfogadniuk.
Lehet, hogy van ebből kiút, de az rendkívül megalázó lesz Zelenszkij számára
– állította a szakértő, hozzátéve azt is, hogy Donald Trump olyan támogatások megszüntetésével is élhet, ami nem lenne végzetes Ukrajna számára a fegyverszállítások leállításával ellentétben. Ilyen például az ukrán katonák kiképzése, vagy a hírszerzési információk megosztása.
Egy magas rangú európai tisztviselő a CNN-nek nyilatkozva elmondta, hogy „kicsinyesnek és helytelennek” tartja Donald Trump döntését, ez a lépés ugyanis csak elmélyíti az ukrán nép bizalmatlanságát az amerikai kormányzattal szemben. A meg nem nevezett tisztviselő súlyosabb következményekről is beszélt: szükségtelenül megnőhet a civil áldozatoknak a száma, mivel Ukrajna nem lesz képes védekezni az orosz légitámadásokkal szemben légvédelmi rakéták hiányában. Az európai politikus szerint is képes lesz még fenntartani a harci tempóját Ukrajna,
de legkésőbb a nyár elején már komoly hatásai lesznek az amerikai fegyverek hiányának, amelyeknek köszönhetően – többek között a nagy hatótávolságú ATACMS rakétával – Oroszország területére tudott csapásokat mérni.
A fenti véleményekkel egyetértésben nyilatkozott Cedric Leighton nyugállományú ezredes is, hogy jelentősen visszaveti a döntés Ukrajna harci képességét, szerinte azonban ennek a hatása évekig is elhúzódhat. „Vannak eszközök, amelyeknek évekbe telik, mire eljutnak a frontra, és ennek a konkrét esetnek olyan lépcsőzetes hatásai lehetnek, amelyek jelentősen visszavetik Ukrajna háborús képességeit” – fogalmazott az ezredes.
A Kreml nagyjából mindent megkap, amit akar
– így fogalmazott a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!