„A nemzetek közötti kereskedelem szabadsága alapvető tényező a világbéke biztosításában és fenntartásában” – áll az Amerikai Szabadkereskedelmi Liga állásfoglalásában.
Ahogy fogalmaztak:
A történelem azt bizonyítja, hogy a háborúk nagyon nagy részben a piacokért folytatott harc, a vámkorlátok és tilalmak elleni tiltakozások eredményei voltak.
1921-et írtunk, és a figyelmeztetés meghallgatás nélkül maradt.
A vámok és a kereskedelmi korlátok már korábban is olyan globális környezetet alakítottak ki, amely hozzájárult ahhoz, hogy a világ a második világháború felé vezető útra lépjen. Még közvetlenebb módon az Egyesült Államok 1941 közepén Japánnal szemben bevezetett olajembargója volt az ösztönzője a Pearl Harbor elleni támadásnak, amely az Egyesült Államokat belesodorta a háborúba – írta meg a Newsweek.
Az ókori Görögország óta a vámok és a kereskedelmi korlátozások a háborúk egyik kiváltó oka voltak. Mivel Donald Trump amerikai elnök világszerte és különösen Amerika legnagyobb riválisa, Kína ellen vet ki vámokat, kérdés, hogy ez ismét meg fog-e történni.
A legkorábbi példák közé tartoznak azok a gazdasági szankciók és kereskedelmi korlátozások, amelyeket Athén Kr. e. 430 körül az úgynevezett megariai dekrétum keretében vezetett be a Spártával szövetséges Megara városállamra. Ez egy fontos tényező volt az ezt követő peloponnészoszi háborúkban.
A vámok növelik a feszültséget
„Figyelembe véve, hogy milyen gyorsan megromlottak az amerikai–kanadai kapcsolatok, mióta Trump alig néhány hónapja bejelentette a büntetővámokat, könnyen elképzelhető, hogy a kereskedelmi konfliktusok fokozhatják a nacionalista feszültségeket, a geopolitikai rivalizálást, és növelhetik a katonai konfliktus lehetőségét” – mondta Marc-William Palen, az Exeteri Egyetem történésze, a Pax Economica című könyv szerzője.
Hozzátette:
Az nem teljesen világos, hogy ez csupán korreláció vagy ok-okozati összefüggés, de a legtöbb szerző a 19. század közepe óta azzal érvel, hogy a védővámok, embargók és szankciók kereskedelmi háborúkhoz vezetnek, és a szövetségeseket gyorsan ellenséggé változtatják.
„A történelem tele van példákkal arra, hogy a kereskedelmi viták fegyveres konfliktusba torkolltak” – olvasható a Kereskedelmi Világszervezet honlapján, amely […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/06/08/egyesult-allamok-haboru-vamhaboru-kina-vamok-donald-trump/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!