Most hétvégén, március 30-án állunk át a nyári időszámításra, így vasárnap hajnali 2 órakor 3 órára kell átállítani az óráinkat. Ez azonban hiába jelenti azt, hogy nyáron egy órával több lesz a délutáni napsütéses órák száma, rövid távon ezen a hétvégén egy órával kevesebbet tudunk majd aludni, valamint pár nap kell majd az emberi szervezetnek, hogy a biológiai óra is átálljon az új időszámításra.
Az emberek többségét már régóta zavarja az óraátállítás, ezért is jelentette be az Európai Bizottság, hogy azt meg kell szüntetni, valamint ennek megfelelően egy javaslatot is kidolgozott ennek érdekében.
Azaz immáron közel 7 éve, amikor a bizottság elnökét még Jean-Claude Junckernek hívták. Azóta utódja, Ursula von der Leyen már második ciklusát kezdte meg az Európai Unió végrehajtó hatalmának élén.
Az óraátállítás viszont továbbra is évente két alkalommal felborítja az európaiak biológiai óráját, megnehezítve ezáltal az életüket, pedig Juncker 2018-ban még bizakodóan arról beszélt, az európaiaknak a közeli jövőben már nem kell bajlódniuk az óraállítással.
Tudjuk, hogy semmi értelme, mégis csináljuk
Arról számtalan tanulmány született, hogy hiába az óraátállítás, az érdemi spórolást nem jelent a háztartásoknak, amiért kevesebb mesterséges világítást kell használniuk a nyár folyamán, ráadásul az átállás az emberek közérzetére és egészségére negatívan hat – nem véletlen, hogy ebben az időszakban gyakran nő a balesetek száma.
Ennek ellenére az óraátállítás továbbra is része az életünknek, pedig a bizottsági javaslat kidolgozása előtti társadalmi egyeztetésen 4,6 millió európai szólt hozzá, ami rendkívül magas szám más javaslatokhoz képest.
A résztvevők 84 százaléka pedig az óraátállítás eltörlését támogatta.
Nem véletlen, hogy az Európai Bizottság akkori közlekedésért felelős biztosa, a szlovén Violeta Bulc a társadalmi egyeztetés után úgy fogalmazott,
Az üzenet elég világos: a válaszadók 84 százaléka nem akarja, hogy továbbra is legyen óraátállítás. Most ennek megfelelően fogunk cselekedni és javaslatot készítünk az Európai Parlament és a Tanács számára, akik ezután közösen döntenek.
Ez a javaslat végül 2018. szeptember 12-én készült el – amire egyébként az Európai Parlament szólította fel még egy állásfoglalásban az év februárjában egy 2017-es, az EP által készített tanulmányra hivatkozva –, az Európai Parlament pedig 2019. március 26-án meg is szavazta a témában saját álláspontját.

Az EP az óraátállítás kapcsán elfogadott határozatában azt javasolta, utoljára 2021-ben állítsuk át óráinkat, a tagállamok szakminisztereiből álló Európai Unió Tanácsát (röviden: Tanács) pedig felszólította, döntsenek, hogy a nyári vagy a téli időszámítás maradjon az állandó – amint pedig a Tanács is kialakítja a javaslatáról az álláspontját, a két jogalkotó szerv, a Parlament és a Tanács el is kezdhetné a tárgyalásokat a témáról.
A tagállamokat tömörítő Tanács alsóbb szinten először 2018 decemberében tárgyalta az óraátállítás eltörlését, amikor arról állapodtak meg, hogy a tagállamoknak több idő kell az egyeztetésre, hogy a téli vagy a nyári időszámítás lenne a megfelelő.
Azóta mindössze két esetben foglalkoztak vele Tanács-üléseken: még 2019. június 6-án informálta a soros elnökséget akkor betöltő Románia a tagállamokat az ügy állásáról, majd pedig a románt követő finn soros elnökség 2019. december 2-án tárgyalta az ügyet.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!