Kovács István János, az intézet megbízott igazgatója az Indexnek elmondta, hogy egyik fő céljuk a földmegfigyelés működtetése, amelynek részeként 2018-ban korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek Parajd térségébe a Topo-Transylvania nemzetközi kutatási projekt keretein belül. A program célja, az Erdély területén tapasztalható földtani folyamatok hátterének megismerése.
„Fontos -hangsúlyozni: nem az volt a célunk, hogy katasztrófákat, bányatragédiákat monitorozzunk, hanem földtani és geológiai mozgásokat szerettünk volna megfigyelni. A szerencsétlenség arra mutatott rá, hogy ez a rendszer másra is alkalmazható, és ezáltal tudunk segíteni a helyi erőknek.”
Ikerreflektorokat telepítettek
Bozsó István tudományos munkatárs kifejtette, hogy a képalkotó rendszer radarhullámok segítségével működik, lehetővé téve a földfelszín részletes leképezését.
„A felszíni folyamatok elemzésével meghatározhatók az elmozdulások, például, ha egy adott pont közeledik vagy távolodik a műholdtól. Mivel nem minden felszíntípus alkalmas a mozgásmegfigyelésre, mesterséges ikerreflektorokat helyeztünk el, amelyek visszaverik a radarhullámokat, lehetővé téve a függőleges és a kelet-nyugati irányú elmozdulások pontos követését.”
A cél az volt, hogy a teljes sótömb mozgását nyomon kövessék. Ezt némileg nehezíti, hogy a műhold 6-12 naponta repül el a helyszín felett, ezért ilyen gyakorisággal készít felvételeket.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/06/06/foldfizikai-es-urtudomanyi-kutatointezet-parajdi-katasztrofa/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!