Brando Benifei, az Európai Parlament mesterségesintelligencia-megfigyelő csoportjának társelnöke, valamint a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály felügyeletéért felelős képviselő szerint sértené az uniós jogot, ha Magyarország arcfelismerő szoftvereket alkalmazna arra, hogy azonosítsa, kik vesznek részt a budapesti Pride-on – adta hírül az Euronews.
A politikus elmondta, hogy a jogszabály – aminek Benifei vezető előadója is volt, mikor a testület azt tárgyalta – tiltja a biometrikus megfigyelés használatát békés felvonulók vagy demonstrálók esetében. Arra kizárólag akkor van lehetőség, ha súlyos bűncselekményekhez, például emberöléshez vagy terrorizmushoz kapcsolódnak. Hozzátette, csak azok a vállalkozások árusíthatnak ilyen technológiát a tagországokban, akik megfelelnek az erről szóló szigorú rendelkezéseknek, és ha ezzel szembemennek, az engedélyük elvesztését kockáztatják. A képviselő sürgeti a bizottságot, hogy vizsgálja meg a kérdést.
Még mindig adatokat gyűjtünk, és még a mesterségesintelligencia-jogszabály bevezetésének korai szakaszában járunk. De Magyarország lesz az első nagy próba, és a bizottságnak nagyon világosan kell állást foglalnia ebben
– jegyezte meg Benifei, aki azt is hozzátette, akkor sem volna jogszerű ilyen szoftverek használata, ha a törvény nem létezne, ugyanis a GDPR-szabályokkal is ellenkezik.
A portál megemlíti Lattmann Tamás magyarországi uniós jogi szakértőnek a közösségi médiában közzétett bejegyzését is, amiben a nemzetközi jogász elmondja, hogy pontosan meg van határozva azoknak a bűncselekményeknek a köre, amik esetében élhet egy tagállam ilyen megfigyeléssel. „Minden más esetben tilos. És persze ez a szabálysértés nincs ott” – írta Lattmann.
Nem mindegy, mikor használják
Az Euronews megkereste a kérdéssel az Európai Bizottságot is, akiktől azt a választ kapták, a jogszerűség megítélése attól függ, hogy a magyar hatóságok valós időben fogják-e megfigyelni a felvonulókat, vagy csak utólag, az eseményt követően használják a szoftvereket.
A jogszabály a valós idejű biometrikus azonosítást tiltja, kivéve, ha előzetes bírósági jóváhagyással közvetlen terrorveszély, eltűnt személyek felkutatása vagy súlyos bűncselekmények miatt […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!