Az Index két évvel ezelőtt már foglalkozott a kérdéssel, akkori cikkünkben úgy fogalmaztunk, hogy nagyon valószínű, hogy az ukrán társadalomban elterjedt rendszerszintű korrupció az orosz invázió után is megmarad. Lapunk megállapítása igaznak bizonyult, ugyanis az utóbbi két évben egymást érték a súlyosabbnál súlyosabb korrupciós ügyek. Azonban haladásként könyvelhető el, hogy egyrészt ezekről már tudunk, másrészt több ügynek következményei lettek. A háború kitörése óta megannyi ukrán bíró, politikus és állami tisztviselő ellen emeltek vádat korrupció gyanújával. Ami azonban riasztó, hogy a védelmi minisztérium több ilyen ügyben is érintett volt. Ezek közül a legsúlyosabbakat kiemelve:
- Az ukrán védelmi minisztérium 20 millió dollár értékben vásárolt túlárazott terepmintás télikabátokat az ukrán csapatoknak egy ukrán oligarcha által birtokolt török cégtől. Azonban mire a felszerelés megérkezett, a kabátokról kiderült, hogy valójában egyszerű tavaszi kabátok.
- Egy ukrán fegyvergyártó cég, a Lviv Arsenal alkalmazottai összejátszottak a védelmi minisztérium tisztviselőivel, hogy elsikkasszanak közel 40 millió dollárt, amelyet eredetileg 100 ezer aknavető lövedék vásárlására szántak.
- A határőrök és a felmentéseket elbíráló állami intézmények (köztük az ukrán védelmi minisztérium) tisztviselői rendszeresen kenőpénzeket fogadnak el a sorozás elől menekülő ukrán férfiaktól. Dmitro Nataluha kormánypárti parlamenti képviselő becslései szerint a tehetősebb, katonakorú férfiak eddig akár 2 milliárd dollár körüli összeget is költhettek ilyen szolgáltatásokra, például hamis orvosi felmentésekre.
Az ehhez hasonló incidensek vezettek ahhoz, hogy a 2019-ben pont a korrupció felszámolásának ígéretével választást nyerő Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kénytelen volt eltávolítani pozíciójából a kiemelkedő diplomáciai képességeiről ismert védelmi miniszterét, Olekszij Reznyikovot. Tette mindezt úgy, hogy a tárcavezetőnek a sikkasztásokhoz valószínűleg nem sok köze volt, és az eddig több száz millió dollár külföldi hadisegélyt fogadó minisztériumnál az új vezetők kinevezése és a közbeszerzéseket elbíráló személyzet távozása után is voltak meglehetősen furcsa állami megrendelések.
Senki sem szent Ukrajnában
Ukrajna a Szovjetunió 1991-es felbomlása utáni önállósulás óta küzd a korrupcióval. Az ország gazdaságát és politikáját évtizedeken keresztül oligarchák uralták. Emellett a többi posztkommunista államhoz hasonlóan a társadalom is totálisan korrupt volt. Például a polgároknak minden egyes ügyintézés és szolgáltatás után kenőpénzt kellett fizetni a tisztviselőknek, és bármilyen jellegű probléma elintézhető volt a megfelelő helyekre csúsztatott, kellőképpen vastag borítékokkal.
Azonban az utóbbi 20 évben az ukrán lakosság már többször és világosan a hatalmi elit tudtára adta, hogy a demokratikus Nyugathoz szeretne tartozni, és nem kér a korrupcióból. Korrupcióellenes megmozdulás volt a 2004-es és a 2014-es forradalom, de például Volodimir Zelenszkij földcsuszamlásszerű győzelme is a 2019-es elnökválasztáson. A korábbi sorozatszínészt ugyan korrupcióellenes programmal választották elnökké, és maffiaellenes reformokat fogadott el, de végül a tisztogatási programja elég lanyha volt.
Köszönhetően annak, hogy Zelenszkij először úgy tervezett leszámolni az urambátyám rendszerrel, hogy saját hatalmát megszilárdítja a független intézmények rovására, valamint annak, hogy az új ukrán elnök mögött egy másik oligarcha, Ihor Kolomojszkij állt – aki azonban később kikerült az államfő bizalmi köréből.
Zelenszkij egyébként egy ideig sikeresen távol tartotta korábbi mecénását a börtöntől, például azzal, hogy a vállalkozót 2022-ben megfosztotta az ukrán állampolgárságtól, és emiatt az új, oligarchákat célzó törvények nem vonatkoztak rá. Végül azonban múlt év szeptemberében csalás és pénzmosás vádjával letartóztatták a korábbi szövetségest is, aki médiabirodalmát felhasználva segítette a jelenlegi ukrán elnököt.
Volt védelmi miniszter: ez mind csak kifogás a Nyugat részéről
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!