Francis Fukuyamának „A végső árulás” (The Ultimate Betrayel) címmel jelent meg február 20-án véleménycikke a Persuasion nevű online magazin felületén.
Az amerikai politológus és filozófus bírálja az Egyesült Államok jelenlegi hozzáállását az ukrajnai háborúhoz, különösen Donald Trump politikáját, amely szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök propagandáját erősíti. Fukuyama úgy véli, hogy az Egyesült Államok Oroszországgal folytatott tárgyalásai Ukrajna és európai szövetségesei nélkül legitimálják az orosz területi hódításokat. Fukuyama arra hívja fel a figyelmet, hogy Ukrajna „egy fiatal demokrácia”, míg Oroszország diktatúra, és
Kínát illetően a politológus-filozófus kifejezi aggodalmát, hogy Donald Trump valószínűleg nem használná az Egyesült Államok haderejét Tajvan védelmére Kínával szemben. Ha Kína blokádot vezetne be vagy invázióra készülne, Trump valószínűleg tárgyalásokat kezdene Hszi Csin-pinggel, hasonlóan a Vlagyimir Putyinnal folytatott megbeszéléseihez, ami gyakorlatilag a sziget átadását jelentené. Fukuyama szerint ezt követően Trump azzal dicsekedne, hogy elkerülte a háborút.
A történelem az „árulás” után sem ért véget
Halkó Petra, a Schmidt Mária vezette XXI. Század Intézet külpolitikai szakértője a Látószög blogon fejtette ki véleményét Fukuyama gondolatmenetével kapcsolatban. Szerinte a „valódi árulás” nem az, hogy „Amerika most »cserbenhagyja« Ukrajnát, hanem hogy mindeddig olyasmivel hitegette, amely sohasem létezett: ez pedig éppen Fukuyama liberális-demokratikus utópiája”.
A külpolitikai szakértő emlékeztet rá, hogy Francis Fukuyama neve összefonódott a liberális demokrácia diadalának és a történelem végének tézisével, amelyet 1989-ben „A történelem vége és az utolsó ember” című munkájában fejtett ki.
A liberális demokrácia egyetlen világméretű ideaként tetszelgett, amely a földi paradicsom, a tökéletes társadalom eljövetelét hirdette. Azt sugallta, hogy aki csatlakozik, annak végre révbe érhet a történelme
– írja Halkó Petra, hozzátéve, hogy a történelem hamar rácáfolt erre.
Az utóbbi év(tized)ek történései nem Fukuyama narratíváját igazolták, hanem annak tarthatatlanságát
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!