Szeptember 22-én a Berlint átölelő Brandenburgban tartanak tartományi választásokat, ahol csakúgy, mint a legutóbbi, szeptember elsejei két kelet-németországi tartományi választáson, ismét a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland (AfD) a legesélyesebb a győzelemre.
Általában a brandenburgi tartományi választás csak a helyieket érdekli, ugyanakkor
A tétet ráadásul a tartományt 2013 óta kormányzó SPD-s Dietmar Woidke miniszterelnök is emelte, amikor kijelentette, hogy amennyiben az egykori NDK-s tartományban nem pártja, az SPD győz, akkor lemond posztjáról.
Nemcsak Brandenburg, hanem Olaf Scholz jövőjéről is döntenek
Brandenburgot már 1990 óta az SPD vezeti, Woidke pedig egy esetleges győzelmével történelmet is írhat, hiszen ő lenne a tartomány első olyan miniszterelnöke, aki négy ciklusban vezetheti a 2,5 milliós lélekszámú tartományt – két elődje, Manfred Stolpe és Matthias Platzeck is 3-3 cikluson át volt a tartomány élén.
A helyi SPD rendkívül egyszerű üzenettel kampányol. Fő mondanivalójuk a választóknak, hogy vagy Rájuk szavaznak, vagy pedig megkockáztatják az AfD győzelmét.
Az AfD ugyanis az utóbbi hónapokban lendületbe jött: már az EP-választáson is a második helyet csípte meg a szélsőjobboldali párt, szeptember 1-jén pedig az egy időben tartott tartományi választásokon Türingiában az első, míg Szászországban a második helyet szerezték meg – ennek ellenére egyik tartományban sem kerülnek kormányra.
A helyi SPD a szövetségi kormány népszerűtlensége miatt nincs könnyű helyzetben, ezért a kampány során alig tesznek említést saját kancellárjukról, helyette azt a helyben népszerű miniszterelnökük köré építik. Ráadásul a párt helyi szervezete külön jelezte Scholznak, hogy nem kérnek belőle a kampány során, annak ellenére, hogy ő maga is a tartományban él, felesége pedig egészen tavalyig miniszter is volt a brandenburgi SPD–CDU–Zöldek-kormányban.
Woidkének ezért is kellett kockázatot vállalnia azzal, hogy politikai jövőjét a szavazatoktól tette függővé, ugyanis még a kampány elején bejelentette: az AfD győzelme esetén lemond posztjáról, és nem is kívánja folytatni a munkáját bármilyen koalíció élén – ez a taktika, úgy tűnik, beválhatott, hiszen azóta a tartományban nőtt a szociáldemokraták támogatottsága.
Helyben a választás tétje az, hogy az SPD-nek sikerül-e folytatni 1990 óta a győzelmi szériáját, azonban a választásnak országos hatása is lehet,
amennyiben ugyanis az AfD elhódítja az erős SPD-s bástyának számító Brandenburgot, Olaf Scholz nehéz helyzetben találja magát.
Ugyanis immáron […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!