Különböző becslések szerint Indiában körülbelül 12 millió embernek van glaukómája, és körülbelül 1,2 millióan szenvednek a betegséggel összefüggő vakságban, ami az indai vaksági esetek 5,5 százalékát teszi ki.
A betegség károsítja a látóideget, gyakran észrevehető tünetek nélkül, és kezelés hiányában a látás elvesztéséhez vezet. Az állapot tünetmentessége miatt a korai felismerés kihívást jelent, mivel a betegek gyakran azt feltételezik, hogy látásuk normális, még akkor is, ha az idegkárosodás már folyamatban van. A szemnek természetes nyomása van, mint egy vízzel teli léggömbnek, amely a folyamatosan képződő és lefolyó folyadékból, a víztartalmú folyadékból származik. Ha ez az egyensúly megbomlik, a nyomás felgyülemlik, megsértve az idegrostokat és befolyásolva a látást.
A probléma jelentősége
„A betegség egyre fenyegetőbbé válik, mert valószínűleg sok eset marad észrevétlenül” – fogalmazott Anand Sivaraman, a Remidio, egy mesterségesintelligencia-vezérelt glaukómafelismerő rendszereket fejlesztő vállalat alapító igazgatója.
Sivaraman szerint Dél- és Délkelet-Ázsia lakói veszélyeztetettebbek a betegségre, mivel általában kisebb szemük van, mint a kaukázusiaknak, ami befolyásolhatja a folyadékkárosodást, amely fokozatosan vezet a betegséghez.
Ázsia jelentős közegészségügyi kihívás előtt áll, mivel az előrejelzések szerint 2040-re meredeken emelkedik a glaukómás esetek száma. Ez pedig több tényezőnek tulajdonítható, többek között az öregedő népességnek és a régióban gyakori genetikai hajlamnak. A kontinensen a tanulmányok szerint 2040-re a 27,8 milliót is elérheti a további esetek száma. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a glaukóma a visszafordíthatatlan vakság leggyakoribb oka világszerte.
India hatalmas és változatos földrajzi kiterjedése, amely 30 államra és nyolc területre oszlik, óriási kihívást jelent az egészségügyi szakemberek számára. A távoli területek a nagy kórházakhoz képest olyan egészségügyi központoktól függenek, amelyek nem rendelkeznek a legmodernebb orvosi berendezésekkel vagy szakorvosokkal.
Sivaraman szerint az ország 1,4 milliárdos lakossága számára mindössze körülbelül 15 000 olyan orvos van, aki képzett retinaszakértő, vagyis képes a betegség korai stádiumban történő diagnosztizálására és kezelésére, de még ezek a szakemberek is gyakran elfoglaltak a különböző betegségek kezelésével.
Az általános szemészek gyakran nem képesek korai stádiumban felismerni a glaukómát, megjegyezve, hogy gyakran olyan állapotokat keresnek, mint a szürke hályog, a szemlencse elhomályosodása.
A mesterséges intelligencia szerepe
Sivaraman szerint a mesterségesintelligencia-eszközök segíthetnek megoldani ezeket a kihívásokat azáltal, hogy a retináról készült képek elemzésével felismerik a glaukómára utaló finom változásokat, és időben további vizsgálatokra utalják a pácienseket.
Sokan, akik terepen dolgoznak, például a mezőgazdaságban, általában csak akkor veszik észre, hogy glaukómájuk van, amikor elkezdik elveszíteni a perifériás látásukat – a közvetlen látóterükön kívüli tárgyak látásának képességét – de ekkorra a károsodás gyakran már visszafordíthatatlan.
Ez azt jelentette, hogy
a glaukómás embereknek csak 10-15 százaléka tudott orvosi kezelést kérni olyan stádiumban, amikor a betegség még kezelhető volt.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/04/15/india-mesterseges-intelligencia-szemeszet-glaukoma-gyogyitas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!