2024. október 7., hétfőMa Renáta napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.07. Renáta Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Új helyszínre költözik az orosz–ukrán háború?

Hirdetés

Új helyszínre költözik az orosz–ukrán háború?

Legsúlyosabb vereségét szenvedte el az orosz Wagner-csoport magánhadsereg Maliban a július 25-én kezdődő többnapos harcokban: a zsoldosokra tuareg lázadók csaptak le a mali–algériai határon fekvő Tinzaouatenhez közeli katonai táborban. A szakadárok közlése szerint 84 zsoldossal és 47 mali katonával végeztek, foglyokat ejtettek, valamint járműveik egy részét is megsemmisítették.

A tuaregek egy afrikai berber nép, a legnagyobb számban Nigerben, Maliban, Burkina Fasóban, Líbiában és Algériában élnek. Az elmúlt években erőteljes harcot folytattak a mali Azawad függetlenségéért és a külföldi haderő kiűzéséért, hasonló célokkal vették célba az orosz zsoldoserőket is. A lázadók a támadást követően közleményükben szólították fel a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségét (ECOWAS), „kényszerítse a bamakói juntát” a Wagner-zsoldosok kiutasítására.

A legfélelmetesebb zsoldosalakulat

A Wagner-csoportot hosszú ideig Oroszország egyik legfélelmetesebb erejeként tartották számon, mely a nemzeti haderőn kívül, alapítója, Jevgenyij Prigozsin vezetésével működött, többek közt állami támogatással. Olyan konfliktusövezetekben szereztek harci tapasztalatokat, mint a Száhel-övezet, Szíria, Líbia, de már 2014-ben is harcoltak Kelet-Ukrajnában. Egykori zsoldosok és szemtanúk többször számoltak be civilek elleni atrocitásokról, egyes állítások szerint gyermekeket is elraboltak.

Hirdetés

Jevgenyij Prigozsin a Wagner orosz magánbiztonsági cég alapítója 2023. augusztus 21-én

Jevgenyij Prigozsin a Wagner orosz magánbiztonsági cég alapítója 2023. augusztus 21-én

Fotó: Anadolu / Getty Images Hungary

Szolgálataikért nem kevés zsoldot kaptak, havi fizetésük akár a 2500 dollárt (890 ezer forint) is elérhette, ami jóval magasabb a nemzeti haderőben szolgáló katonákénál, ráadásul már a képzési idő alatt is jutányos bért kaptak. Ha pedig a zsoldos életét vesztette, családja 55 ezer dollár (mintegy 20 millió forint) körüli összeget kaphatott. A szervezet nemcsak azoknak kedvezett, akik rövid idő alatt akartak nagy pénzösszegekhez jutni, hanem a büntetett előéletűeknek is, akiknek nem sok lehetőségük maradt a munkaerőpiacon. Prigozsin viszont tavaly augusztusban életét vesztette, miután magánrepülőgépe lezuhant, zsoldosseregét pedig beolvasztották az orosz nemzeti hadseregbe.

A Wagner nyomába eredt Ukrajna

A külföldi konfliktusövezetekben azonban továbbra is aktívak maradtak a Wagner-zsoldosok – immáron hivatalosan is orosz zászló alatt. A mali tuaregek támadása után pedig egyből megindultak a találgatások, hogyan tudtak afrikai lázadók ekkora csapást mérni a világ egyik leghírhedtebb zsoldosalakulatára.

Noha a lázadók szóvivője, Mohamed Elamouloud Ramadana közölte, nem kaptak segítséget Ukrajnától a július végi támadáshoz, két nappal a támadás után, július 29-én utalások jelentek meg az ukrán hírszerzés részvételére utalva. A Kyiv Post megosztott egy birtokába jutott fotót, melyen a hírportál állításai szerint tuareg lázadók láthatók a Wagner-csoport utáni művelet után. A szakadárok kezében Ukrajna és Azawad zászlaja látható – utóbbi Mali északi részén, a tuaregek által kikiáltott de facto állam volt 2012 és 2013 között. Az ukrán híroldal a fotót úgy közölte, hogy annak hitelességét az ukrán védelmi és biztonsági erők is megerősítették – bár egyesek kétségbe vonták valódiságát. Szintén aznap Andrij Juszov, az ukrán hírszerzés (GUR) munkatársa beszélt arról, hogy a tuaregek

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/09/07/haboru-oroszorszag-ukrajna-orosz-ukran-konfliktus-mali-szahel-afrika/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Hogyan üzen a Hamász Gázából a világnak?

Persze az is jogos kérdés, hogy miért gondol egészen mást a nyugati fősodor és az …