Donald Trump amerikai elnök február 26-án tartotta új kabinetjének első ülését, ahol többek között adminisztrációjának tagjai és újságírók előtt azt fejtegette, hogy szerinte az Európai Unió kihasználja az Egyesült Államokat, majd tévesen azt állította, hogy a szupranacionális szervezet eleve azért jött létre, hogy keresztbe tegyen országának.
Imádom az európai országokat. Azt hiszem, valamikor nagyon régen én is onnan jöttem, igaz? De az Európai Uniót azért hozták létre, hogy szétverje az Egyesült Államokat. Ez a célja, és jó munkát végeztek. De most már én vagyok az elnök
– fogalmazott az amerikai kabinetülésen, miközben megismételte azt az egyébként téves állítását, hogy az Egyesült Államok többet költött Ukrajna felfegyverzésére és segítésére, mint az Európai Unió és tagállamai.
Trump pedig azt is felvetette, hogy március 12-én az európai acélra és alumíniumra ismét 25 százalékos vámtarifát vet ki, amit áprilisban további termékek követhetnek, bár részletes tervet még nem prezentált egyáltalán.
Az amerikai elnök több ízben is kritizálta, hogy szerinte az Európai Unióban nem importálnak elég amerikai autót és agrárterméket, miközben szerinte Amerikát elárasztották az Európából érkező ilyen termékek.
Emiatt már régóta fenyegetőzik azzal, hogy az Európai Unióból érkező termékekre 25 százalékos vámtarifát vet ki, ami a kereskedelem mellett a transzatlanti kapcsolatokra is negatív hatással lehet, amelyek Trump visszatérésével eleve romlani kezdtek.
Hiába kopogtat Brüsszel, senki sem nyit ajtót Washingtonban
Nem véletlen, hogy az Európai Bizottság már régóta próbálja felvenni a kapcsolatot az új amerikai kormányzattal és barátságos, ám határozott nyilatkozatokkal igyekszik közeledni az új adminisztrációhoz.
Ursula von der Leyen többször is határozottan kijelentette, hogy egy kereskedelmi háborúnak csak vesztesei vannak, és ugyan keresik a megállapodás lehetőségét, de felkészültek arra az esetre is, amennyiben a Trump-adminisztráció kereskedelmi háborút indítana az Európai Unióval szemben.
Azonban von der Leyen eddig mindössze egyszer, még Trump novemberi választási győzelme alkalmával beszélt telefonon az amerikai elnökkel, de alelnökével, J.D. Vance-szel is csak egy rövid időre találkozott Párizsban még a Müncheni Biztonsági Konferencia előtt, ahol Vance elmondta az azóta is sokat hivatkozott, Európára nézve nem túl baráti beszédét.
A legmagasabb szintű diplomáciai találkozó eddig a kereskedelemért és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos, Maros Sefcovic nevéhez kötődik, aki egy héttel ezelőtt találkozott Washingtonban az amerikai kereskedelmi miniszterrel. Sefcovic szerint ugyan produktív tárgyalást folytatott Howard Lutnickkal, azonban egy héttel később Trump mégis bejelentette, hogy vámtarifákat fog kivetni az Európai Unióra.
Azonban nem Trump az egyetlen, aki eddig nem mutatott hajlandóságot az uniós tisztviselőkkel való találkozóra: Kaja Kallas az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője már régóta szeretne tárgyalni Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel, ám Rubio sokáig a telefont sem volt hajlandó felvenni neki, majd a héten, amikor a tervek szerint Kallas-szal találkozott volna, azt végül a túl sűrű naptára miatt lemondta.
Ugyan elképzelhető, hogy az amerikai külügyminiszter valóban nem ért rá, mindenesetre ez is sokat elárul a Trump-adminisztrációról, ahogyan az az Európai Unióhoz viszonyul.
Az új amerikai kormány eleve kijelentette, hogy az Európai Uniónak nincs hely a tárgyalóasztalnál az ukrajnai háború kapcsán. Ugyan ezt később Rubio kissé finomította, de igazán ennek sem örülhettek az Európai Bizottság épületében, a Berlaymontban, hiszen kizárólag Oroszországgal szembeni szankciók lehetséges kivezetése kapcsán merült fel Európa szerepe az amerikai külügyminiszter nyilatkozatában.
Ugyan ezután az Európai Bizottság nem győzte leszögezni, hogy a kapcsolatok továbbra is pozitívak és jók, valamint az egyik szóvivő szerint azok továbbra is folyamatosak magas politikai szinten, de az eddigi nyilatkozatok és tettek nem igazán ezt igazolják.
Emiatt is volt fontos Emmanuel Macron francia elnök, valamint Keir Starmer brit miniszterelnök fehér házi látogatása, még akkor is, ha az Egyesült Királyság már nem tagja az Európai Uniónak.

[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!