Szakértők szerint soha nem volt még ilyen alacsony a termelés a Vaskapu vízerőmű-rendszerben, mint idén május és július közötti időszakban, az illetékes szerb miniszter ezért takarékos villamosenergia-felhasználásra szólította fel a lakosságot. Dubravka Djedovic Handanovic energiaügyi miniszter vasárnap a szerb médiában közölte, hogy a Vaskapu 1 vízerőmű jelenleg kapacitásának mindössze 20 százalékán, a Vaskapu 2 pedig 30 százalékán működik.
A Duna vízhozama másodpercenként mintegy 1500 köbméter, ami legutóbb 2003-ban, azt megelőzően 1985-ben fordult elő.
Dubravka Djedovic Handanovic szerb bányászati és energiaügyi miniszter közlése szerint Szerbiában jelenleg napi mintegy 105 gigawattóra az áramfogyasztás, míg télen, a hideg időszakokban jellemzően 110-115 gigawattórával kell számolni. Arra kérte a lakosságot, hogy takarékos áramhasználattal segítsék átvészelni az aszályos időszakot.
A tárcavezető kiemelte, kedvező fejlemény, hogy tavasszal befejeződött a Bajina Basta szivattyús-tározós vízerőmű felújítása. A vízerőmű felújításának hála a napos órák idején vizet tudnak visszaszivattyúzni a tározóba, míg a reggeli és esti csúcsfogyasztás idején a megtermelt energiát használják fel.
A szerb miniszter elmondása szerint a tározók töltöttsége jelenleg 75 százalékos, ami elegendő tartalékot jelent váratlan helyzetek esetére. A kostolaci hőerőmű működése stabil, de az alacsony dunai vízállás miatt egyes blokkok teljesítményét korábban mintegy harmadával csökkenteni kellett, miután a folyó vizét hűtésre használják.
Az ország legnagyobb hőerőművében, a TENT-ben a Száva vízszintje nem okoz gondot, de a gyengébb minőségű szén visszafogja a termelést, amit magasabb fűtőértékű importszénnel igyekeznek ellensúlyozni. A széntartalék jelenleg 1,82 millió tonna, a cél a téli szezon előtt a kétmillió tonnás készlet elérése.
Szerbiában a villamosenergia mintegy 70 százalékát hőerőművek, 30 százalékát pedig vízerőművek állítják elő. A tartós csapadékhiány és az Európát sújtó rendkívüli hőség miatt a Duna több szakaszán történelmi mélységbe süllyedt a vízszint. A szerb meteorológusok előrejelzése szerint a folyó vízgyűjtő területén további öt-hat hétig nem várható jelentősebb eső.
A pancsovai olajfinomító is leállhat
A pancsovai olajfinomító működését is veszélyezteti a Duna történelmi mélypontra süllyedt vízállása a szerb elnök szerint, aki vasárnap Belgrádban közölte, ha a helyzet tovább romlik, ideiglenesen le kell állítani a finomítót. Alekszandar Vucsics rámutatott, hogy a pancsovai finomító működési folyamatai közül négyhez is nélkülözhetetlen a Duna vize. Tájékoztatása szerint jelenleg még hajózható a folyó, de a vízi szállításban részt vevő uszályok rakományát már 50 százalékkal csökkenteni kellett az alacsony vízállás miatt.
Szerbia elnöke figyelmeztetett arra, hogy ha a Duna vízszintje a következő két-három napban tovább csökken, a finomító működését fel kell függeszteni.
A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) pénteken közzétett második negyedéves üzleti jelentése szerint ugyanakkor a pancsovai olajfinomító jelenleg teljes kapacitással működik. A vállalat közlése szerint április és június között valamivel több mint egymillió tonna nyersolajat és félkész terméket dolgozott fel, ami 19 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi mennyiséget.
A szerb kormány és az energiaügyi minisztérium vasárnap már takarékos villamosenergia-felhasználásra kérte a lakosságot. A Duna rekordalacsony vízállása ugyanis jelentősen visszavetette a Vaskapu 1 és Vaskapu 2 vízerőmű termelését is.
Djuro Macut miniszterelnök vasárnap közölte, hogy egyelőre stabil a szerbiai energiaellátás, ugyanakkor arra kért mindenkit, hogy a stabilitás megőrzése érdekében csökkentsék a nagy energiafogyasztó berendezések, különösen a légkondicionálók használatát otthon. Hozzátette, ha visszafogják a nagy energiafogyasztók használatát, akkor nem kell igénybe venni a Dunán működő vízerőmű tartalékkapacitásait.
Hétfőn rendkívüli ülést tart a szerbiai válságstáb, amelyen az energiaellátás biztonságát szolgáló intézkedésekről döntenek.
Takarékossági intézkedéseket vezettek Horvátországban
Víztakarékossági intézkedéseket vezetett be az észak-dalmáciai Zára (Zadar) és környékének vízszolgáltatója saját vasárnapi bejelentése szerint, miután a tartós aszály és a megnövekedett nyári fogyasztás miatt a víznyerő helyeken a mért vízszint a megengedett minimum közelébe csökkent. Az intézkedések visszavonásig maradnak érvényben.
A szolgáltató arra kérte a lakosságot, a vállalkozásokat, a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2026/08/02/vizhiany-duna-vizallas-vaskapu-szerbia-dalmacia/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!