Augusztusban az iraki szövetségi legfelsőbb bíróság elutasította három ügyvéd keresetét, melyben Kurdisztán személyi státuszról szóló törvényének hatályon kívül helyezését kérvényezték. Ebben szabályozzák ugyanis, hogy milyen esetekben vehet el második feleséget egy férj. A testület azzal indokolta döntését, hogy a három ügyvéd egyikét sem érte hátrány a rendelkezés miatt, ők viszont közölték, továbbviszik az ügyet.
Olyan személyt képviselünk, aki a törvénymódosítás miatt hátrányos helyzetbe került, és ismét panaszt fogunk tenni a szövetségi bíróságon”
– szögezte le Aso Hashim, utalva a 2008-as szigorításra. Az ügyvéd szerint a 16 évvel ezelőtti módosítás ellentétes az iszlám alapelveivel, és társadalmi problémákat gerjeszt. Korábban is voltak már hasonló ügyek az iraki legfelsőbb bíróság előtt: hasonló panaszt utasított el a testület még júniusban, ám akkor a felperes mondta vissza a keresetet.
Többnejűség iraki Kurdisztánban
Iraki Kurdisztánban a második házasságot meglehetősen szigorú feltételekhez kötik. A többnejűséget az 1959. évi törvénycikk szabályozza, melyet 2008-ban módosítottak utoljára, akkor a nőjogi aktivisták győzelemként ünnepelték, hogy a szigorításokkal gyakorlatilag ellehetetlenítették a poligámiát. Sok férfi viszont ellenezte az új rendelkezéseket, 2019-ben a Kurdisztáni Férfiszövetség közölte, évente 35-50 panasz érkezett hozzájuk a törvény miatt.
Irak autonóm régiójában a 2008. évi 15. törvénycikk rendelkezik a második házasság feltételeiről. Ahhoz, hogy egy férfi másodjára is megházasodhasson, az első feleség jóváhagyására van szükség, aki már a házassági szerződésben is kikötheti, ha nem járul hozzá a második feleséghez. A rendelkezés ugyanakkor engedélyezi a második házasságot abban esetben, ha az első feleség gyógyíthatatlan beteg – és ezt szakorvosi bizottság által kiállított igazolás is alátámasztja –, vagy ha olyan betegségben szenved, ami megakadályozza a szexuális kapcsolat létesítését, illetve ha meddő.
A törvénycikk továbbá a férj számára is előír bizonyos feltételeket: egyrészt hivatalos dokumentumokkal kell alátámasztania, hogy megfelelő anyagi helyzettel rendelkezik két háztartás fenntartásához, másrészt írásban kell ígéretet tennie arra, hogy tisztességes és egyenlő bánásmódban részesíti mindkét feleségét. A férfiakra vonatkozó feltételek viszont nem egyediek, a legtöbb arab országban hasonló szabályozás él.
A 2008-as törvénymódosítás szankciókat is kiszab arra az esetre, ha a férj a feltételeket nem teljesítve próbálna másodjára megházasodni: egy évnyi börtönbüntetést és akár tízmillió dínáros (körülbelül 2,7 millió forint) pénzbírságot is kiszabhatnak rá. Szintén a nőknek kedvez az a pont, mely szerint az első feleség elválhat férjétől, amennyiben az illegális úton köti meg második házasságát.
Irak: a kurd férfiak mentsvára
A szigorú törvényeket gyakran úgy játszák ki, hogy elhagyva az autonóm régiót, Irak nagyvárosaiban, például Sejkánban kötik meg a második házasságot. Helyi beszámolók szerint ebben az esetben a férfiak általában egy másik, de otthonukhoz közeli városba viszik az új feleséget, s gyakori az is, hogy titokban a nappalt az új feleségnél töltik, majd éjszaka hazamennek az elsőhöz. Irakban ugyanis már más szabályok vonatkoznak a többnejűségre. Tavaly januárban az iraki szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke, Jasszim Mohammed kimondta, az […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/08/25/irak-kurdisztan-tobbnejuseg-engedelyezes-iszlam-vallas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!