Franciaország megpróbálja betiltani a mobiltelefonok használatát az iskolákban a 15 év alatti tanulók számára. Egyelőre 200 középiskolában kísérleti jelleggel vezetik be azt a szabályt, hogy az intézménybe lépve a recepción le kell adniuk telefonjaikat. Ha sikeresnek ítélik a kezdeményezést, januártól országszerte kiterjesztik azt. Egy 2018-as rendeletben már megtiltották az általános és középiskolákban tanulóknak a mobiltelefon-használatot az óra alatt a diákoknak, de az eszköz náluk maradhatott – írja a The Guardian.
Az intézkedésről Fejérdy Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója beszélt az InfoRádióban, aki elmondta, hogy a francia középiskolák önkéntesen vesznek részt az egyelőre csak 14-15 éves tanulókra vonatkozó tesztelésben. „Ehhez viszont az kell, hogy az iskolákban legyen olyan hely, ahol a készülékeket biztonságosan tudják őrizni” – említette, hozzátéve, már a hat évvel korábbi rendelet is szigorúan szabályozza, hogy a diákok által letétbe helyezett telefonokhoz milyen esetekben és kinek a felhatalmazásával lehet egyáltalán hozzányúlni.
Az intézkedés bejelentésekor a francia oktatási miniszter Nicole Belloubet úgy fogalmazott, ezzel digitális szünetet szeretnének biztosítani a fiataloknak. Emmanuel Macron által felállított bizottság korábban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a gyerekek túlzott kitettsége a képernyőknek káros hatással van egészségükre és fejlődésükre.
Egészségi állapotukra is kihat
Egy márciusban megjelent 140 oldalas tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy a digitális eszközök nagyarányú használata kihat a gyerekek alvásminőségére, rontja látásukat, az ülő életmód növeli az elhízás és a túlsúly kockázatát már az általános iskolásoknál is. A negatív következmények az egész társadalmat érintik. A jelentés szerint ezért célszerű lenne, ha a gyerekek 11 éves korukig egyáltalán nem használnának mobiltelefont, 13 éves korig pedig csak internethozzáférés nélkül, 15 éves korig pedig a közösségi média használatát nem javasolják. A tanulmány készítői azt is ajánlják, hogy a három év alatti gyermekek egyáltalán ne legyenek kitéve digitális eszközöknek.
„Hatéves korig nem szükséges megismertetni a technológiával őket, ugyanis nincs szükségük erre fejlődésükhöz” – mondta Servane Mouton, a bizottságban dolgozó neurológus és neurofiziológus, aki úgy véli, a szülőket újra meg kellene tanítani, hogyan játsszanak gyermekükkel.
Több európai országban vannak korlátozások
A The Guardian megjegyzi, Európa-szerte folyik vita a gyerekek mobiltelefon-használatáról, erről legtöbbször csak korlátozó intézkedéseket hoznak, nem veszik el tőlük a készüléket. Norvégiában, Svédországban, Finnországban korábban már kitiltották az okostelefonokat az iskolákból – sorolja az Infostart. A szlovák oktatási minisztérium a gyerekek lelki egészségére hivatkozva januártól az általános iskolák 1-3. osztályában a gyerekeknek az egész iskola területén megtiltaná a mobiltelefon-használatot, a 4-6. osztályosoknál csak oktatási céllal a pedagógus adhatna erre engedélyt. Robert Fico miniszterelnök szerint a gyerekeknek nincs okuk a készülékek iskolai használatára, de ez forradalmat robbant ki a diákok között.
Németországban nem született erről általános érvényű rendelet, de a legtöbb középiskolában csak akkor használhatják az órán az eszközt, ha oktatási célból, a tanár kéri erre őket.
Hollandiában már év eleje óta az irányelv szerint nem vehetik elő a középiskolások a tanítás ideje alatt a készüléket, szeptembertől ezt az általános iskolákra is kiterjesztik. Olaszországban a legszigorúbbak a kérdésben, már 2007-ben bevezettek a közoktatási intézményekben az órákon a telefontilalmat. Angliában február óta van érvényben iránymutatás, mely szerint a tanítási napon nem használhatják a gyerekek mobiljukat, de az intézményvezetőkre bízzák a döntést saját telefonhasználati […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!