A pekingi fenyegetés felerősödött, mivel Hszi Csin-ping kínai vezető elkerülhetetlennek nyilvánította Kína „újraegyesítését” Tajvannal. Hangsúlyozta, hogy hajlandó erőt alkalmazni e cél elérése érdekében, és egyre több harci repülőgépet és hadihajót küldött a sziget védelmének tesztelésére. A májusban hivatalba lépett, Peking által veszélyes szeparatistának tartott Lai Csing elnöknek ezzel a fenyegetéssel kell szembenéznie.
A tajvani kormány a kötelező katonai szolgálat meghosszabbításával és a tartalékosok folyamatos képzésének átalakításával próbálja javítani védelmét a védelmi stratégia szélesebb körű váltásának részeként, amelynek célja, hogy Hszi kétszer is meggondolja, mielőtt megkockáztatja az erő alkalmazását.
A tajvani kormány 155 000 fős tartalékos erőt akar létrehozni akik támogathatják az aktív szolgálatot teljesítő katonákat. Minden 2005-ben vagy azután született tajvani férfinak egyéves szolgálatra kell jelentkeznie, míg mintegy 2 millió volt katonának kétévente felfrissítő kiképzést kell végeznie.
A tajvani fiatalok azonban nem válaszolnak a hívásra, és Wellington Koo védelmi miniszter elismerte, hogy a felszerelés és az oktatók hiánya lassította a tartalékosok képzésére tett kísérleteket.
Őszintén meg kell mondanom, hogy gyorsan meg kell erősítenünk a kiképzést, mivel még mindig sok a javítanivaló
– mondta a törvényhozásnak júniusban.
Az ilyen beismerések aggasztóak lehetnek, mivel Donald Trump jelezte, hogy ha novemberben megnyeri második elnöki ciklusát, akkor a tajvani védelem amerikai támogatását inkább tranzakciós szemléletűvé tenné.
Lassan halad a kiképzés
A jogosult sorköteleseknek mindössze 6 százaléka – 6936 fő – vett részt idén az újonnan bevezetett 12 hónapos programban. A legtöbben elhalasztották a katonai szolgálatot, hogy előbb egyetemre járjanak, ami azt jelenti, hogy akik 2005-ben születtek csak 2027-ben lesznek teljesen kiképezve.
Az egyéves sorkötelesek egy kiválasztott csoportjának meg kellett volna tanulnia a drónok, a Kestrel páncéltörő rakéták és a föld-levegő Stinger rakéták használatát, de idén nem voltak elegen ahhoz, hogy megkezdjék a kiképzést – közölte a védelmi minisztérium egyik tisztje.
Tajvan lassú előrehaladása a kiképzés fokozásában aggasztja a washingtoni és tajvani katonai szakértőket, akik sürgetik a hatóságokat, hogy gyorsabban lépjenek Hszi elrettentése és egy háború megelőzése érdekében.
Kína hadserege, a világ legnagyobb állandó hadserege 2 millió aktív katonával rendelkezik, és évente mintegy 400 000 sorkatonát toboroz. A 230 milliárd dolláros védelmi költségvetése 13-szor akkora, mint Tajvané 2023-ban, és a hadserege rendszeresen arra készül, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!