Azzal, hogy Trump őt választotta jelöltjének, két dolgot tesz. Egyrészt megszilárdítja a szükséges támogatást a „rozsdaövezet” ingadozó államaiban, mint Ohio, Pennsylvania és Michigan, másrészt egyértelmű jelzést küld a párt szabadpiaci és nagyvállalati szárnyának, hogy nem köt velük kompromisszumot. Vance kiválasztása azt az üzenetet küldte, hogy a Trump vezette Republikánus Párt immár nacionalista és populista párt – írja a CapX hasábjain Steven Davies gazdaságtörténész.
A Vance által megtestesített és erősen és hatékonyan artikulált politika ma már domináns a pártban. Négy fő témát láthatunk az ő megnyilatkozásaiban, amelyek a program egyes részeiben is visszaköszönnek.
Gazdasági nacionalizmus
Az első a gazdasági nacionalizmus, leginkább a protekcionizmus (a platform jelentős elmozdulásra szólít fel ebbe az irányba). A második a kormányzat kiterjedt és aktív szerepe a gazdasági életben, egy bizonyos fajta gazdasági fejlődés előmozdításában, amelyet a piac láthatatlan keze helyett a kormányzat látható keze irányít. A harmadik az a meggyőződés, hogy e politikai gazdaság célja nem csupán a gazdasági növekedés és a magánfogyasztás, hanem a nemzeti hatalom és nagyság, és ezzel együtt egy világosan meghatározott nemzeti identitás kell hogy legyen. A negyedik az egyes ágazatok, mindenekelőtt a feldolgozóipar előnyben részesítése. Ennek a fordítottja a többi ágazattal szembeni ellenségesség, különösen kettővel – a pénzügyekkel és a technológiával – szemben.
Vance és a hozzá hasonlók, például Josh Hawley szenátor számára ezek az aktív kormányzás egy másik aspektusának – az agresszív szabályozásnak és a trösztellenes aktivizmusnak – a célpontjai. A Google és a közösségi médiavállalatok különösen fontos célpontok Vance számára.
Sok szempontból ez a fajta politikai gazdaságtan, amelyet Vance képvisel, és amely most az amerikai jobboldalon uralkodik, hosszú múltra tekint vissza az Egyesült Államokban. Ez a hamiltoni politika, amely a köztársaság korai napjaira nyúlik vissza. Történelmileg republikánus, és olyan személyiségekhez kötődik, mint Teddy Roosevelt és a (szintén ohiói) Mark Hanna. Mindez azonban nagyon különbözik azoktól az elképzelésektől és szemléletmódoktól, amelyek Ronald Reagan vagy akár Barry Goldwater óta uralják a republikánus politikát. Pontosan mi is történt az elmúlt nyolc évben?
Átrendeződött az amerikai politika
Egész egyszerűen az amerikai politika átrendeződött, hogy tükrözze a választók és az amerikai társadalom most uralkodó megosztottságát. A szabad piacok és a szociális konzervativizmus Reagan-féle „fúziós” koalíciója halott. E koalíció mindkét részét elvetették, és Vance választása ezt jelzi. A szabadpiaci gazdaságtól a hamiltoni gazdasági nacionalizmus felé való elmozdulás mellett az olyan kérdésekben, mint az abortusz és a melegházasság, a kulturális konzervatívok dühére a programból kikerültek a szociális konzervatív tervezetek.
Ez mind Trump, mind Vance nézeteit tükrözi – utóbbi például támogatja az esemény utáni tablettához való hozzáférést. Mindketten pragmatikus álláspontot képviselnek az abortusz kérdésében, ellenzik a késői terhességmegszakítást, ugyanakkor elutasítják a teljes tiltást. Ez az amerikai közvélemény álláspontját tekintve okos politika, de egyben őszinte meggyőződésüket is tükrözi. A társadalmi konzervativizmus már nem számít számukra, mint ahogy a szabadpiaci gazdaság sem.
<a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!