2026. május 12., keddMa Pongrác napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 355,00 Ft | USD: 301,00 Ft | CHF: 387,00 Ft
2026.05.12. Pongrác Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 355,00 Ft | USD: 301,00 Ft | CHF: 387,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Szlovákia bejelentette, hogy újraindult a kőolajszállítás a Barátság vezetéken

Szlovákia bejelentette, hogy újraindult a kőolajszállítás a Barátság vezetéken

Csütörtökön hajnalban újraindult a kőolajszállítás a Barátság vezetéken, és csaknem három hónapnyi szünet után megérkezett az első orosz kőolajszállítmány Szlovákiába – jelentette be Denisa Sakova szlovák gazdasági miniszter.

Jelenleg a kőolaj szállítása a jóváhagyott tervnek megfelelően zajlik

– idézte Sakova bejelentését a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség is, amelynek közlése szerint ezt a szállítási tervet az ukrán fél még szerdán juttatta el a szlovákiai Transpetrol szállítónak.

A Szlovákiába és Magyarországra irányuló kőolajszállítás nagy részét orosz kőolajjal ellátó Barátság kőolajvezetéken január 27-én állt le a szállítás, és azt az ukrán fél hónapokig nem indította újra, bár a szállítás műszaki szempontból, a hivatalos szlovák vélemény szerint, már huzamosabb ideje lehetséges volt.

Robert Fico miniszterelnök többször is kijelentette, hogy a Barátság vezetéken történő kőolajszállítást politikai okokból állíttatta le Volodimir Zelenszkij, aki a szállítás újraindítását az országának ígért 90 milliárd eurós háborús kölcsön ellen emelt vétó feloldásától tette függővé.

Az unió tavaly decemberben hagyta jóvá ezt a hitelt, amelyben – az EU által engedélyezett kivétel alapján – Szlovákia, Magyarországgal és Csehországgal együtt, nem vesz részt. A hitel folyósítását korábban Magyarország vétózta meg a Barátság kőolajvezetéken történő szállítás ukrán leállítása miatt.

A Barátság vezeték leállítása miatt Szlovákia olajszükséghelyzetet kényszerült bevezetni, és különböző válaszintézkedéseket is hozott Ukrajnával szemben. Szerdán Juraj Blanár kül- és európai ügyekért felelős miniszter bejelentette: amennyiben újraindul az orosz kőolajszállítás a Barátság vezetéken, Szlovákia készen áll arra, hogy jóváhagyja az EU Oroszországgal szemben összeállított 20. szankciós csomagját is, amelynek támogatását már korábban is ettől tették függővé.

Jóváhagyták a 90 milliárd eurós támogatást

Szerdán bejelentették, hogy az uniós nagykövetek előzetesen

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2026/04/23/szlovakia-denisa-sakova-baratsag-koolajvezetek-szallitas-ujraindult/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Ártatlannak vallotta magát a Trump-merénylet vádlottja

A hétfői washingtoni meghallgatáson a 31 éves kaliforniai Cole Thomas Allen minden vádpontban ártatlannak vallotta …