Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Luxemburgban tartott sajtótájékoztatóján bírálta az Európai Unió intézményeinek válaszát a világkereskedelemben kialakult feszültségekre, különös tekintettel az EU, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatokra.
A miniszter szerint az EU intézményei ismét bizonyították alkalmatlanságukat a nehéz helyzetek kezelésére, ahogy korábban a migrációs válság, a világjárvány és az ukrajnai háború esetében is. Szijjártó Péter éles kritikával illette az Európai Bizottságot, amiért nem készült fel megfelelően Donald Trump elnökké választására és az általa képviselt patrióta gazdaságpolitikára.
Hónapok óta tudtuk, hogy az amerikai elnök vámok kivetését is a patrióta gazdaságpolitika eszközei között sorolja fel. Hónapok óta lehetett volna érdemben tárgyalásokat folytatni az amerikai adminisztrációval
– jelentette ki a miniszter. Javaslatként felvetette, hogy az EU csökkenthette volna az amerikai autóimportra vonatkozó vámokat 10 százalékról 2,5 százalékra, hogy elkerüljék a 20–25 százalékos amerikai vámok bevezetését.
Stratégiai nyugalom
A jelenlegi helyzetben a miniszter „stratégiai nyugalomra” szólított fel, és határozottan elutasította a kereskedelmi háború vagy vámháború lehetőségét az Egyesült Államokkal. Kifejtette, hogy Magyarország nem támogatja, hogy az EU vámokkal válaszoljon az amerikai intézkedésekre, mivel ez áremelkedést okozna az európai fogyasztók számára. Szijjártó szerint az EU által tervezett vámintézkedések 18 milliárd forintos áremelkedést jelentenének a magyar piacon olyan termékek esetében, mint a kontaktlencsék, bőrápolási termékek vagy építőipari műanyag csövek.
A Kínával való kereskedelmi kapcsolatokról szólva Szijjártó Péter bírálta az Európai Bizottság döntését, amely vámokat vetett ki a kínai elektromosautó-ipari szereplőkre. „Sikeres zöldátállás nincsen Kínával való gazdasági együttműködés nélkül” – mondta, kiemelve, hogy az európai autóipar nem tud működni kínai beszállítások nélkül. A miniszter bejelentette, hogy Magyarország beavatkozóként részt vesz abban a perben, amelyet nagy autóipari szereplők indítottak az Európai Bíróságon az Európai Bizottság döntése ellen.
A miniszter kitért a hazai sajtóban megjelent állításokra is, miszerint az amerikai kereskedelmi képviselő éves jelentése Magyarországot kritizálja. Szijjártó hangsúlyozta, hogy
ez a jelentés még a Biden-adminisztráció alatt született, és véleménye szerint a Magyarországra vonatkozó részeket David Pressman, az előző budapesti amerikai nagykövet diktálta,
akit Szijjártó Péter „ellenzéki aktivistaként” jellemzett.
A […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!