Tisztviselők szerint a Gázai övezet déli felében, ahol a lakóhelyüket elhagyni kényszerült palesztinok túlnyomó többsége él, a segélyek szétosztásának legnagyobb akadálya a fosztogatás. Segélyszervezetek és szállítócégek szerint fegyveres csoportok megölték, megverték és elrabolták a segélyszállító teherautók sofőrjeit az izraeli Kerem Shalom átkelő környékén, amely a Gáza déli részébe vezető fő belépési pont.
A tolvajok, akik korábban cigarettacsempészetet folytattak, de most már élelmiszert és más szállítmányokat is lopnak, a lakosok szerint helyi bűnözői családokhoz kötődnek. A bandákat a megfigyelők a Hamász riválisaiként jellemzik, és egyes esetekben a Hamász biztonsági erőinek maradéka is célba vette őket az enklávé más részein − írja riportjában a The Washington Post.
Az ENSZ humanitárius szervezetei és Adham Shuhaibar gázai üzletember szerint, akinek a konvojban nyolc teherautója volt, a legutóbbi súlyos incidensben az ENSZ élelmiszersegélyt szállító 109 teherautójából 98-at fegyveresek fosztottak ki szombatra virradó éjszaka. A fosztogatók lőttek a teherautókra, és órákig fogva tartották az egyik sofőrt − mondta Shuhaibar. Az UNRWA, az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének közleménye szerint a támadás „sérüléseket okozott a humanitárius munkásoknak” és „jelentős károk keletkeztek a járművekben”.
Muhannad Hadi, az ENSZ humanitárius koordinátora szerint
Gázában teljesen megszűnt a közbiztonság.
Ami tavasszal nagyrészt véletlenszerű atrocitásoknak indult, amikor kétségbeesett civilek raboltak teherautókról, mára szervezett bűnszervezetté vált. A bandák egyre erőszakosabbá és erősebbé váltak, ami súlyosbítja a tél közeledtével a 2 millió kitelepített és éhező ember élelmiszerrel, valamint higiéniai cikkekkel való ellátását.
A bandák felemelkedése
A polgári rend februárban kezdett összeomlani, amikor Izrael a humanitárius konvojokat őrző civil rendőröket vette célba, arra hivatkozva, hogy a Hamász vezette kormányhoz tartoznak. Kétségbeesett civilek és bűnözők kezdték megrohanni a teherautókat, hogy ellopják az ellátmányt, ami a szállítmányok lassulását okozta. A segélymunkások szerint kezdetben a fosztogatók közül sokan éhes emberek voltak, akik a családjukat próbálták ellátni.
Nyárra fellendült a csempészett cigaretták jövedelmező feketepiaci kereskedelme, és szervezett bandák támadtak teherautókra, hogy átkutassák azokat.
A dohány vált a meghatározó fizetőeszközzé. Georgios Petropoulos, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala gázai irodájának vezetője szerint egy doboz cigarettáért ma körülbelül 1000 dollárt (380 ezer forintot) kell fizetni.
A nyár folyamán az ENSZ és a nemzetközi segélyszervezetek 25,5 millió dollár értékű humanitárius árut veszítettek el fosztogatás miatt – derül ki a The Post által megszerzett október 28-i PowerPoint-prezentációból.
Egy nemzetközi segélyszervezet munkatársa elmondta, hogy a bandák korábban az útra hajigálták ki a segélyt a civileknek, miután megtalálták az elrejtett cigarettákat. Most viszont „sok esetben az egész teherautót eltérítik, és egy raktárba viszik”, hogy az élelmiszert és más árukat a feketepiacon túlzó áron adják tovább – tették hozzá.
Továbbra is homályos, hogy ki profitál a csempészett vagy lopott árukból. Izraeli tisztviselők, akik gyakran vádolták a Hamászt azzal, hogy segélyek és kereskedelmi szállítmányok […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!