Alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította a román alkotmánybíróság (CCR) az állami tisztségviselők vagyonnyilatkozatának nyilvánosságra hozatalát, valamint azt a törvényi előírást, amely arra kötelezte a tisztségviselőket, hogy vagyonukról és érdekeltségeikről szóló éves nyilatkozatukba a házastársuk és eltartott gyermekeik vagyonát, illetve érdekeltségeit is belefoglalják – írta az MTI.
A testület szavazattöbbséggel, a magánélethez való jogra hivatkozva döntött arról, hogy ezentúl csak a Feddhetetlenségi Ügynökséghez (ANI) kell a tisztségviselőknek a vagyonukról és érdekeltségeikről szóló éves nyilatkozatot leadniuk, de azt nem kell közzétenni sem az ANI, sem az érintett intézmény honlapján.
Arról, hogy a nyilatkozatnak nem kell már kiterjednie a tisztségviselővel vagyonközösségben élőkre a jogbiztonság alkotmányos elvére hivatkozva, egyhangúlag döntött a CCR. A testület közleményében rámutatott: azért alkotmánysértő, ha a tisztségviselőknek a sajátjukon kívül családtagjaik vagyonáról is nyilatkozniuk kell,
mert büntetőjogi szempontból mindenki csak saját magáért (nyilatkozata valóságtartalmáért) vállalhatja a büntetőjogi felelősséget, a családtagok (előle esetleg eltitkolt) vagyonáért nem vonható felelősségre.
Az alkotmánybíróság az ANI – a tisztségviselők vagyonosodását vizsgáló korrupcióellenes intézmény – működését szabályozó 2010-es törvény utólagos normavizsgálatával helyezte hatályon kívül az alkotmányt sértő cikkelyeket. Az ANI-törvény 40 olyan állami tisztségviselőt, illetve választáson induló jelöltet sorol fel, akinek vagyonáról és érdekeltségeiről nyilatkozatot kell évente eljuttatnia az ANI-hoz.
Május 29-én, csütörtök este Nicusor Dan államfő Facebook-bejegyzésben fejezte ki meglepetését a CCR döntésével […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!