Az új izraeli szabályok jelentősen kibővítik a hatóságok jogkörét a palesztinokat segítő nem kormányzati szervezetek (NGO-k) működésének korlátozására. A szabályozás alapján elutasíthatják azon szervezetek regisztrációját, amelyek:
- Valaha Izrael bojkottjára szólítottak fel;
- Tagadták Izrael „zsidó és demokratikus államként való létezését”;
- Támogattak izraeli állampolgárok elleni nemzetközi jogi eljárásokat katonai vagy biztonsági szolgálatuk során elkövetett cselekményekért.
Különös aggodalmat kelt a segélyszervezetek körében az az új előírás, miszerint kötelesek benyújtani palesztin munkatársaik nevét és személyes adatait az izraeli hatóságoknak. Ezt a konfliktusban résztvevő egyik fél részére történő adatszolgáltatást rendkívül problémásnak tartják, különösen annak fényében, hogy a gázai konfliktusban már több mint 300 humanitárius dolgozó vesztette életét, többségük palesztin.
Márpedig az izraeli regisztráció mostantól kötelező minden olyan nemzetközi humanitárius szervezet számára, amely a palesztin területeken kíván működni. Ez az intézkedés egy szélesebb stratégia részének tűnik, amelynek célja a Gázába irányuló segélyek korlátozása.
Szélesebb kontextus: a segélyek korlátozása egész Gázában
Bár az NGO-k évtizedek óta működnek Izraelben, a tevékenységük korlátozására irányuló mostani lépés egy szélesebb izraeli erőfeszítés része, amely a gázai segélyek kiszállításának korlátozására és a humanitárius szervezetek működési terének szűkítésére irányul – állítják a segélymunkások.
Izrael szerint a fokozott felügyelet biztosítja, hogy a segélymunka „összhangban legyen Izrael nemzeti érdekeivel”. A COGAT, az izraeli védelmi minisztérium megszállt területek polgári ügyeinek koordinálásáért felelős egysége azt is hangsúlyozta, hogy az új szabályok előnyösek az NGO-k számára, mivel észszerűsítik a régebbi regisztrációs eljárásokat, amelyeket a világjárvány, majd a háború akadályozott.
Eközben Izrael továbbra is – bizonyíték nélkül – ismételgeti régóta hangoztatott vádjait, hogy a Gázába érkező segélyeket a Hamász palesztin militáns csoport eltéríti. Ezeket az állításokat a segélyszervezetek tagadják.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a hónap elején elrendelte, hogy minden élelmiszer, üzemanyag és egyéb ellátmány Gázába való belépését állítsák le, mondván, hogy a döntés szükséges a Hamász nyomás alatt tartásához a fennmaradó izraeli túszok szabadon bocsátása érdekében, miután március 1-jén lejárt az ideiglenes tűzszünet.

Jogi kötelezettségek és politikai motivációk
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!