2025. április 25., péntekMa Márk napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
2025.04.25. Márk Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Pogátsa Zoltán: Az Elon Muskok leépítik az államot, a disztópikus jövő már a jelen

Hirdetés

Pogátsa Zoltán: Az Elon Muskok leépítik az államot, a disztópikus jövő már a jelen

Az amerikai Szilícium-völgyet gyakran nevezik a technológiai ipar fellegvárának, a digitális világ fővárosának, a startupok Mekkájának vagy épp a modern kor Wall Streetjének. Mára azonban nemcsak high-tech birodalomként tekinthetünk rá, hanem olyan hatalmi központként is, amely politikai befolyással és ideológia vezérelte célokkal rendelkezik.

A techoligarchák – vagyis azok a befolyásos milliárdosok, akik technológiai cégek révén szereztek hatalmat és vagyont – nem csupán gazdasági szereplők: tőkéjük révén a kultúrára, a politikára és a társadalom egészére is hatást gyakorolnak, és ezzel a lehetőséggel egyre tudatosabban élnek. Bár közülük Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vezetője, valamint az X tulajdonosa a legismertebb – akinek beágyazottsága a Trump-kormányban közismert –, szintén kiemelkedő jelentősége van Peter Thielnek is.

A PayPal társalapítója nemcsak startupokat, hanem jövőképeket is épít:

Hirdetés

egyszerre támogat Trump-típusú politikusokat, finanszíroz titokzatos biotech cégeket, és azt hirdeti, hogy a szabadság és a demokrácia nem feltétlenül járnak együtt.

A Hatalmas arcok című podcastsorozatában Pogátsa Zoltán közgazdász olyan világhírű és ellentmondásos személyiségek életét tárja fel, akik valamilyen módon meghatározó nyomot hagytak a történelemben vagy a világ alakulásában. Az adás főszereplője volt már Donald Trump, Vlagyimir Putyin és Winston Churchill (utóbbi három epizódot is kapott), legutóbb pedig Peter Thiel.

Pogátsa Zoltán úgy mutatta be őt, hogy sokan a Szilícium-völgy szellemi vezetőjének tartják, aki a libertárius hiedelemrendszerre építi gondolkodását. Eredetileg nem is vállalkozónak készült, hanem politikai pályára. A közgazdász több munkájában is foglalkozott vele: részletesen bemutatta A globális elit (2022) és a Digitális kapitalizmus (2024) című könyveiben.

A német származású amerikai milliárdos a PayPal társalapítójaként és a hírszerzéssel, valamint adatbányászattal foglalkozó Palantir Technologies stratégiai irányítójaként vált ismertté. Korai befektető volt a Facebookban, üzleti érdekeltségei kiterjednek a mesterséges intelligencia, a biotechnológia és a megfigyeléstechnológia területeire is. Politikai nézetei összetettek: libertáriusként ellenzi az állami befolyás növekedését, ugyanakkor a Trump-kampány egyik korai és jelentős támogatója volt.

A Hatalmas arcok című podcastban Pogátsa Zoltán kifejtette, hogyan került Thiel egyre közelebb Donald Trumphoz és az alt-right politikai mozgalomhoz. A bevándorlással kapcsolatban szigorú, nacionalista álláspontot képvisel: támogatja a határok megerősítését és a migráció korlátozását. Trump azért is volt szimpatikus Thiel számára, mert határozottan bevándorlásellenes, és mert kiállt a Thiel által szívből gyűlölt politikai korrektséggel szemben.

Bár homoszexuális, Thiel gyakran szembehelyezkedik az LMBTQ-aktivizmussal is. Bevándorlásellenessége pedig azért ellentmondásos, mivel Elon Muskhoz hasonlóan maga is bevándorló, Németországban született és ismét csak Elon Muskhoz hasonlóan a faji megkülönböztetést alkalmazó Dél-Afrikában nőtt fel. Kritikusai szerint gondolkodásmódja elitista és kirekesztő, ő azonban ezt a civilizáció és a rend védelmével indokolja.

Kik mozgatják a szálakat? – Peter Thiel a háttérben, Elon Musk a színpadon

Pogátsa Zoltán szerint Peter Thiel abban különbözik más techoligarcháktól – például Elon Musktól vagy Jeff Bezostól –, hogy míg ők viszonylag későn jelentek meg a politikai színtéren, Thiel politikai ambíciói már fiatal korában megmutatkoztak. Elon Musk eredetileg üzletemberként indult, csak később vált erősen átpolitizált személyiséggé.

Peter Thiel esetében ez mintha fordítva történt volna: politikai pályára készült, már fiatalkorában határozott ideológiai meggyőződése volt. Mivel ezen a területen nem bizonyult különösebben sikeresnek, végül az üzleti világ felé fordult, de vállalkozói tevékenységét mindmáig erős politikai szándék hatja át. Ráadásul több más techoligarchát is meggyőzött arról, hogy érdemes politikai szerepvállalást finanszírozni – például J. D. Vance-t is ő vezette be a politika csúcsaira. Így Thiel nemcsak befolyásos üzletember, hanem egy új politikai korszak egyik fontos finanszírozója is.

Jelenleg Elon Musk számít a legbefolyásosabb techoligarchának, de Pogátsa szerint Thiel egyfajta „szürke eminenciásként” működik: nem szerepel annyit a nyilvánosságban, mint Musk, mégis jelentős hatással bír.

Peter Thiel New Yorkban 2019. augusztus 9-én

Peter Thiel New Yorkban 2019. augusztus 9-én

Fotó: John Lamparski / Getty Images Hungary

Musk és Thiel viszonya nem felhőtlen, és ennek gyökerei még a korai időszakra nyúlnak vissza, amikor cégeik – az X.com és a Confinity (amelynek Thiel volt a társalapítója) – összeolvadtak. A Confinity fejlesztette ki a később világhírűvé váló PayPalt, és az egyesülés után ezt a márkanevet vitték tovább, mivel ez bizonyult ismertebbnek és sikeresebbnek. A vállalat működését belső konfliktusok nehezítették: Thiel és Musk gyakran vitatkoztak egymással. Előbb Thiel mondott le a cég vezetéséről, később azonban – éppen akkor, amikor Musk nászúton volt – megpuccsolta őt, és átvette az irányítást. Végül eladta a PayPalt az Ebaynek.

Az a korszak rányomta a bélyegét a kapcsolatukra. Megpróbálták egymást kiszorítani, többször is átverték egymást. Ezek a techoligarchák gyakran hatalmas egóval rendelkeznek, és két ekkora ego maximum csak ideig-óráig fér meg egymás mellett. Úgy tűnik, Musk és Thiel is egy ilyen viszonyban rekedt

– fogalmazott Pogátsa Zoltán.

A közgazdász szerint Thiel a J. D. Vance mögötti „bábozóként” is értelmezhető:

Tulajdonképpen az amerikai alelnök a hasbábja Peter Thielnek.

Pogátsa szerint Vance nem találja a helyét a politikában, miközben Elon Musk – aki nem hivatalos tisztséget visel – gyakorlatilag de facto alelnökként funkcionál Trump oldalán.

Mindig ott van mellette, ismertebb, több pénze van, és jóval nagyobb hatalommal bír. J. D. Vance ezzel szemben látványosan szenved ebben a szerepben, mintha majd′ kipukkadna a feszültségtől

– fogalmazott Pogátsa.

Korábban írtunk arról, hogy Vance és Thiel 2011 óta ismerik egymást. Vance a Yale jogi karának hallgatójaként vett részt Thiel egyik előadásán, amelyben az amerikai politikai és társadalmi elit stagnálását okolta azért, mert a Szilícium-völgy nem képes valóban forradalmi technológiákkal előállni. Vance később kockázatitőke-befektetőként dolgozott Thielnek, aki aztán a 2022-es szenátori kampányának egyik legfőbb szponzora lett. Érdemes megjegyezni, hogy Ausztria volt kancellárja, Sebastian Kurz 2022 óta a Thiel Capital globális stratégájaként dolgozik.

A disztópikus jövő nem jön, már benne élünk

A technofeudalizmus fogalma egyre gyakrabban bukkan fel, amikor a digitális kapitalizmus természetét és a techoligarchák hatalmát próbálják értelmezni. A kifejezést Jánisz Varufákisz baloldali közgazdász, volt görög pénzügyminiszter vezette be a közgazdasági és politikai diskurzusba.

A Technofeudalism: What Killed Capitalism […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/03/31/pogatsa-zoltan-usa-techoligarchak-big-tech-peter-thiel-elon-musk-donald-trump-technologia-digitalis-kapitalizmus/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Az Európai Unió szigorít: sok ország esetében megszűnhet a vízummentesség

A lehetőséget az Európai Bizottság már tavalyelőtt felvetette, a 27 tagállamot tömörítő Európai Tanács tavaly …