2024. október 4., péntekMa Helga napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 362,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
2024.10.04. Helga Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 362,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Oroszország keze a Földközi-tenger túloldalára is elér

Hirdetés

Oroszország keze a Földközi-tenger túloldalára is elér

Az ukrajnai háború kezdetét követően orosz bevándorlók újabb hulláma érkezett Izraelbe, szabadabb légkörben és demokratikusabb környezetben bízva és egyben átalakítva a közel-keleti ország társadalmát. A kivándorlás nemcsak Oroszország politikai helyzetére világít rá, hanem azt is jelzi, állampolgárai olyan közegbe vágyakoztak, ahol jelen vannak az általuk otthon hiányolt értékek.

Izraelt elsősorban olyan orosz állampolgárok választják, akik zsidók, ám többségben vannak azok a magukat ateistának vallók, akik a visszatérési törvény alapján telepednek le a közel-keleti országban. A törvény értelmében akinek legalább az egyik nagyszülője zsidó volt, jogosult az izraeli állampolgárságra. A Zsidó Világkongresszus adatai szerint 2020-ban 155 ezer zsidó élt Oroszországban, a világ hetedik legnagyobb zsidó közösségét alkotva. Az Izraelben élő oroszok számára vonatkozóan szintén az Alija és az Integrációs Minisztérium közöl adatokat, melyek szerint január 1. és május 15. között mintegy nyolcezer orosz érkezett az országba, összehasonlításképpen ugyanebben az időszakban csupán 700 nyugat-európai bevándorlót regisztráltak, ám azóta minden bizonnyal tovább nőttek a számok.

Baloldali oroszok Izraelben

Orosz bevándorlók nem először érkeznek Izraelbe tömegesen: az 1990-es évek elején több mint 1,2 millióra becsülték a bevándorlók számát, akiknek 85 százaléka az egykori szovjet tagállamokból érkezett. Akkoriban mintegy 4,8 millióan éltek Izraelben, így az újonnan érkezettek száma igencsak jelentős volt. Az orosz ajkúak Izraelbe emigrálása az elmúlt évtizedekben is jelentős maradt, a 2022-es parlamenti választások során 900 ezerre becsülték az orosz ajkú izraeliek számát, akiknek körülbelül egyharmada származott Oroszországból, szintén egyharmada Ukrajnából, a többiek pedig a posztszovjet régiókból, beleértve Belaruszt, Moldovát, a kaukázusi és a közép-ázsiai térséget.

Hirdetés

Míg a korábbi generációkat főként gazdasági nehézségek és a politikai instabilitás hajtotta, az új bevándorlók döntésében már jócskán közrejátszottak ideológiai szempontok. Beszámolók szerint az ukrajnai háború 2022. februári kirobbanása óta sok olyan orosz hagyta el hazáját, aki részt vett olyan ellenzéki mozgalmakban, mint az Alekszej Navalnijt támogató csoportok, vagy kapcsolatban állt szintén ellenzéki helyi önkormányzatokkal. A második hullámban zömében magas szintű egyetemi […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/09/14/haboru-oroszorszag-ukrajna-izrael-zsido-bevandorlas-migracio-moszkva/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Emmanuel Macron szerint két-három éven belül megszűnhet az Európai Unió

Washington és Peking teljesen lehagyja az Európai Uniót – hangzott el Emmanuel Macron francia elnök pesszimista megjegyzésében, amelyben többek …