2024. november 12., keddMa Jónás, Renátó napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 382,00 Ft | CHF: 435,00 Ft
2024.11.12. Jónás, Renátó Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 382,00 Ft | CHF: 435,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Orbán Viktor most mindent egy lapra tett fel, Amerika pedig egyértelmű üzenetet küldött

Hirdetés

Orbán Viktor most mindent egy lapra tett fel, Amerika pedig egyértelmű üzenetet küldött

Az európai gazdaságok hanyatlása miatt álmatlanul alvó pénzügyi szakembereknek egy másik aggodalmuk is van: mekkora kárt okozhat Donald Trump, ha visszatér a Fehér Házba – így kezdte elemzését a napokban az amerikai választásokkal kapcsolatban a Bloomberg. A volt elnök első hivatali idejének emlékei még frissek, így a döntéshozók tudják, ismét kereskedelmi háborúk fenyegetnek Trump újraválasztásával.

Az elemzés szerint Trump győzelmének esélyei jelentősen befolyásolják az euró–dollár árfolyamát. A legkézzelfoghatóbb aggodalmat a republikánus elnökjelölt egyik ígérete okozza:

60 százalékos áruvámot vetne ki Kínára, és 20-at mindenki másra.

Hirdetés

Ahogy már korábban megírtuk, kiszivárgott a Wall Streetről, Trump összecsapna Kínával, és Európát sem kímélné a protekcionizmusával. Trump volt kereskedelmi tanácsadója a jelek szerint azt mondta a Wall Street-i befektetőknek, hogy ha az elnökjelöltet újraválasztják, akkor hivatalba lépése után gyorsan megkezdheti átfogó vámjavaslatainak végrehajtását.

Egyes közgazdászok és adószakértők szerint pedig vámtervei inflációhoz vezetnének Amerikában, illetve csökkentenék az amerikai GDP-t, valamint negatívan hatnának a foglalkoztatásra a kulcsfontosságú iparágakban. Ám érdemes külön azzal foglalkozni, hogy Európára és Magyarországra milyen hatással lenne Trump ismételt hatalomra kerülése.

Donald Trump 2024. október 20-án

Donald Trump 2024. október 20-án

Fotó: Pool / Getty Images Hungary

Amerika a protekcionizmust választotta

Az említett Bloomberg-elemzés szerint a belengetett intézkedések az 1930-as évek nagy gazdasági világválságát elmélyítő Smoot-Hawley-törvény óta a legnagyobb kereskedelmi sokkot okoznák, eltörpülve a 2017-től kezdődő négyéves hivatali ideje alatt hozott intézkedéseinek hatása mellett. Ezért állítólag több központi bankár a kontinensünkön azon aggódik, hogy Trump esetleges győzelme a választásokon megnehezítené a jelenleg sem túl rózsás gazdasági helyzetet.

Fontos különbség a legutóbbi Trump-kormány időszakához képest, hogy Európa most sokkal gyengébb állapotban van. 2017-ben nem dúlt háború Ukrajna földjén, és a Közel-Kelet is békésebb volt. Akkor az eurózóna az elmúlt évtized legerősebb éves növekedését, az Egyesült Királyság pedig 2014 óta a legjobb évét produkálta, mielőtt globális lassulás következett be. Most viszont az alábbi kép látszik:

  • Németországban sorozatban a második éves gazdasági visszaesés várható, legjobb esetben is csupán stagnálhatnak idén, a 2023-as visszaesés után.
  • A francia kilátásokra pedig a legjobb példa, hogy a Fitch Ratings a napokban negatívra rontotta a francia adósbesorolást. A rontott deficitelőrejelzés fő okai között említették a vártnál gyengébb költségvetési bevételnövekedést, és azt, hogy nem hajtották végre az áprilisban meghirdetett stabilitási program konszolidációs intézkedéseit.
  • A brit statisztikai hivatal (ONS) kiigazított számításai szerint a brit hazai össztermék (GDP) 0,5 százalékkal bővült 2024 második negyedévében az előző negyedévvel összevetve.

Ez a három pont jól mutatja: a versenyképességi és gazdasági kihívásokkal küszködő Európa várja a novemberi amerikai elnökválasztás eredményeit és a következő elnök által végrehajtott intézkedések globális gazdasági hatásait.

„Trump esetleges választási győzelmének hatását két irányból érdemes megközelíteni. Egyrészt, hogy vajon ténylegesen bevezet-e akkora mértékű vámokat, mint amekkorákat ígér, másrészt pedig, hogy

miben különböznek intézkedései attól, mint ha a demokraták maradnának hatalmon”

– fejtette ki az Indexnek Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

Trump esetében a vámok bevezetése – illetve a vámok mint gazdaságpolitikai és kampányeszköz – nem újkeletű. Vámokról az EU-t illetően már előző elnöksége alatt is döntött, amikor is az acél és az alumínium importjára vetett ki védővámot.

Erről akkoriban sokat beszéltünk, de alapvetően nem ez rengeti meg az európai gazdaságot. Egy általános 20 százalékos és egy Kínát érintő 60 százalékos vámnak ennél szélesebb és jelentősebb hatásai lennének – például a német járműgyártókra és így Magyarországra is.

Az elemző szerint egy ilyen mértékű vámkivetés természetesen negatív hatással lenne a világgazdaságra, ugyanakkor végül az Egyesült Államok sem biztos, hogy nyerne, hiszen várhatóan a többi fél is kivetne valamilyen hasonló büntetővámot.

Ha az Egyesült Államok kivet egy büntetővámot, akkor az a fogyasztók számára szinte biztosan inflációt okoz, ezért Regős Gábor szerint a kampányon túlesve a gondolatok akár szelídülhetnek is. „Persze arra nem számítok, hogy semmilyen vám nem kerül kivetésre” – összegezte. Fontos azt külön kiemelni, […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/usa/feher_haz/2024/10/23/amerikai-egyesult-allamok-elnokvalasztas-gazdasagpolitika-novekedes-donald-trump-orban-viktor/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Teherautóval akart a tömegbe hajtani egy karácsonyi vásáron egy 17 éves fiú

Németországban, a schleswig-holsteini Elmshornban őrizetbe vettek egy terrorcselekményre készülő 17 éves fiút – közölte hétfőn …