Rendkívül súlyos a helyzet a Gázai övezetben, az ENSZ legfrissebb jelentése szerint a térség gazdasága kevesebb, mint hatodára zsugorodott azután, hogy Izrael válaszul a Hamász palesztin terrorszervezet október 7-i támadására általános offenzívát indított. Palesztin oldalon már a 42 ezret is eléri a halálos áldozatok száma, és a harcok végét még koránt sem látni. Benjamin Netanjahu tavaly azzal a céllal küldte háborúba a katonákat, hogy teljesen megsemmisítse a terrorszervezetet.
Felszámolható-e teljesen a Hamász?
Nem a Hamász az első olyan terrorszervezet, melynek megsemmisítését célul tűzte ki egy ország. Az Iszlám Állam (ISIS) esetében is voltak hasonló ambíciók, és bár Szíriából és Irakból is sikerült szinte teljesen kiűzni a szervezet tagjait, a szélsőséges eszméket nem sikerült felszámolni: az ISIS „leányvállalatai” továbbra is aktívak Afrika konfliktusövezeteiben, valamint Afganisztánban, sejtjei pedig Európát is elérik.
Márciusban egy 15 éves, magát ISIS-tagnak valló fiú késelt meg egy ortodox zsidó férfit Zürichben, és még abban a hónapban Németországban letartóztattak két afgánt, akik a svéd parlament ellen terveztek merényletet. Nagy figyelmet kapott a márciusi, Moszkva melletti krasznogorszki terrortámadás is, melyet szintén az ISIS vállalt magára. Legutóbb pedig szeptember elején érkezett hír, mely szerint letartóztattak egy pakisztáni férfit, mert az ISIS nevében tervezett támadást egy New York-i zsidó központ ellen az izraeli háború évfordulóján.
Minden bizonnyal a Hamász esetében is elmondható lesz, hogy bár a terrorszervezetet kiűzhetik a Gázai övezetből, ideológiáját nem lehet megsemmisíteni és az ISIS-hoz hasonlóan, a szervezet hívei szétszóródnak a régióban. Az iszlamista szervezeteknél maradva, korábban a Muszlim Testvériség elleni hasonló ambíciók sem értek célba. „Golyókkal nem lehet legyőzni az eszméket” – hangzik el gyakran, utalva arra, hogy a szélsőséges nézetek, valamint a radikalizáció veszélye a jövőben is fontos biztonsági kockázatot fog jelenteni. Arra viszont lehet számítani, hogy a palesztinok közül kevesebben fogják támogatni a Hamászt, a jelenleg is tartó háború megismétlésére ugyanis ők sem vágynak.
A háború utáni új Gáza
Egyre több lehetséges forgatókönyv kerül napvilágra arra vonatkozóan, hogyan is nézne ki a Gázai övezet a háború után, az ugyanis már biztos, hogy az ante status quo nem állítható vissza. Már év elején arról szóltak a híradások, az övezet épületeinek több, mint fele megsérült vagy teljesen megsemmisült, a lakóépületek esetében 70 százalékra becsülték a pusztulás mértékét.
Az izraeli bombázások nemcsak Gáza városát, hanem a déli Hán Júniszt is részben elpusztították; forgalmas bevásárlóutcák, egyetemek, mezőgazdasági területek semmisültek meg. A támadások az év második felében sem hagytak alább, szeptember 11-én az ENSZ közlése szerint a szervezet Palesztin Menekülteket Segélyező ügynöksége (UNRWA) iskoláját érte légicsapás: a Gázai övezet középső részén fekvő létesítményében mintegy 12 ezer menekültet szállásoltak el.
Izraelt számos alkalommal […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/09/16/gaza-izrael-haboru-pusztitas-ujjaepites-bekefenntartok-hamasz/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!