Boris Pistorius német védelmi miniszter szerint a Balti-tengeren két tenger alatti kábel megrongálódása szabotázsnak és „hibrid akciónak” tűnik, mondta ezt anélkül, hogy biztosan tudná, ki a hibás – számolt be a BBC. A Finnország és Németország közötti 1170 kilométeres távközlési kábel hétfőn a kora reggeli órákban szakadt meg, míg a Litvánia és a svédországi Gotland-sziget közötti 218 kilométeres internetkapcsolat vasárnap állt le.
Senki sem hiszi, hogy ezeket a kábeleket véletlenül vágták el
– mondta az esetekről Pistorius. A balti-tengeri vezetékeket érintő incidensek sorozata azóta fokozta a szabotázstól való félelmet, hogy Oroszország teljes körűen megtámadta Ukrajnát.
Németország és Finnország egyaránt „mélységes aggodalmának” adott hangot a C–Lion1 kommunikációs kábel megszakítása miatt, hozzátéve, hogy Európa biztonságát nemcsak Oroszország háborúja fenyegeti, hanem „a rosszindulatú szereplők hibrid hadviselése is“.
„Az időzítés furcsa”
A Cinia finn távközlési és kiberbiztonsági cég szerint a kábelt „külső erő” szakíthatta el.
Ilyen szakadások nem történnek meg ezeken a vizeken külső hatás nélkül
– mondta egy szóvivő a helyi médiának.
A Cinia vezérigazgatója szerint a kár a svédországi Oland-sziget közelében keletkezett, és a helyreállítás öt-tizenöt napot vehet igénybe. A két kábel a Balti-tengeren keresztezi egymást, bár a károkat feltehetően máshol okozták. Az Arelion, a Litvániába tartó vezetéket üzemeltető vállalat nem közölte, hogy hol szakadt el a kábel, de elmondásuk szerint a javítás várhatóan néhány hetet vesz igénybe.
Carl-Oskar Bohlin svéd polgári védelmi miniszter azt mondta, hogy „abszolút központi jelentőségű” annak kiderítése, hogy miért nem működik a két kábel. Litvánia internetkapacitása körülbelül egyötödével csökkent, bár megnyugtattak, hogy a fogyasztókat ez nem érinti.
Martin Sjogren, az Arelion szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy a balti-tengeri kábelek időnként megsérülnek.
A halászhajók véletlenül horgonnyal rongálják meg a kábeleket. Az időzítés persze furcsa, de nem tudtuk megvizsgálni, így nem tudjuk, mi okozta
– mondta. Samuli Bergstrom, a finn kormány kiberbiztonsági szakértője szerint a Finnországból Németországba tartó kábel meghibásodása nem befolyásolta az internetforgalmat, mivel más kábelútvonalak is rendelkezésükre álltak.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!