2025. április 21., hétfőMa Konrád, Tivadar napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.04.21. Konrád, Tivadar Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál

Hirdetés

Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál

Mint írtuk, február 14-én egy robbanófejjel felszerelt drón csapódott a csernobili atomerőmű 1986-ban megsemmisült 4-es blokkjának szarkofágjába. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a támadást orosz akciónak minősítette. A helyszínen tűz keletkezett, amit nem sokkal a támadás után eloltottak, a sugárzási szint a beszámolók szerint nem emelkedett, de jelentős károk keletkeztek a szarkofágban.

A The New York Times kedden megjelent cikke szerint bár a nukleáris katasztrófa helyszínét körülvevő acélburkolatot úgy építették, hogy egy évszázadig kitartson, a háború olyan forgatókönyv, amilyenre a mérnökök nem számítottak, ráadásul a dróntámadás okozta tűz megfékezéséért vizet permeteztek a szerkezet belsejébe, így most újabb feladattal kell szembenézni, a lángok után a korrózió megállításával.

Eric Schmieman nyugdíjas építőmérnök az amerikai Washington államból, aki a projekt vezető műszaki tanácsadójaként 15 évig dolgozott a szarkofág megépítésén, elismerte, hogy bár a szerkezet tervezésekor „rengeteg biztonsági elemzést” végeztek, és figyelembe vettek több lehetséges problémaforrást, azonban nem kalkuláltak egy lehetséges háború veszélyeivel.

Hirdetés

Földrengéseket, tornádókat, erős szeleket, 100 éves havazást és mindenféle dolgot figyelembe vettünk. Nem vettük figyelembe azonban a háborús cselekményeket

– árulta el a 78 éves nyugalmazott építőmérnök.

Az 1986-os csernobili atomerőmű-balesetben a 4-es blokk reaktora robbant fel, amit később szarkofággal vettek körül. A nukleáris katasztrófa helyszínét 2016-ban újabb védőréteggel, egy vasúti síneken helyére csúsztatott acélhéjjal vonták be. A szerkezetre, amely olyan magas, mint egy futballpálya, és közel 40 ezer tonnát nyom, több mint 45 ország és szervezet csaknem 1,7 milliárd dollárt költött. A februárban a szarkofágba csapódott drón, melynek előállítása csak 20 000 dollárba kerülhetett, lyukat ütött az acélhéjon. Ukrán tisztviselők szerint az oroszok szándékosan célozták az építményt egy Sahíd–136-os drónnal, de a Kreml tagadta a felelősséget.

Last night, a Russian attack drone with a high-explosive warhead struck the shelter […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/03/26/csernobil-atomeromu-serules-rozsda-haboru-oroszorszag-ukrajna/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A „háborúk kiterjesztésével” vádolja Észak-Korea az Egyesült Államokat

Észak-Korea vasárnap elítélte, hogy Donald Trump amerikai elnök a közelmúltban enyhített a fegyverexportra vonatkozó szabályokon, …