2025. január 17., péntekMa Antal napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 411,00 Ft | USD: 400,00 Ft | CHF: 439,00 Ft
2025.01.17. Antal Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 411,00 Ft | USD: 400,00 Ft | CHF: 439,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Mindenki Ukrajnáról meg Gázáról beszél, pedig van egy sokkal nagyobb, elfelejtett polgárháború

Hirdetés

Mindenki Ukrajnáról meg Gázáról beszél, pedig van egy sokkal nagyobb, elfelejtett polgárháború

És bár az afrikai akadémiai elittől nem áll távol, hogy mindent a neokolonializmus szűrűjén keresztül lásson, ez esetben meg lehet érteni az elégedetlenségüket. Mert nem jó ugyan versenyeztetni egymással az emberi szenvedést, de kétségtelen, hogy ahhoz képest, mi folyik most Szudánban, nagyon kevés figyelem és még kevesebb konkrét segítség érkezik a probléma orvoslására. 

Érdemes már az elején leszögezni néhány dolgot: a 2023 áprilisában kitört új szudáni polgárháború már a puszta számok alapján is a világ legsúlyosabb humanitárius katasztrófáját eredményezte. Pedig Afrika harmadik legnagyobb területű, 47 milliós állama már a harcok előtt sem volt a földi paradicsom: a korábbi konfliktusok eredményeképpen hárommillió belső és egymillió külső menekült volt az országban, miközben milliók szorultak humanitárius támogatásra.

A másfél éve tomboló új polgárháború azonban korábban nem látott válsághoz vezetett: 2024 végére 3,3 millió ember menekült el Szudánból, miközben a belső menekültek száma meghaladta a 11,3 milliót – utóbbi a legmagasabb érték a világon. Az ENSZ becslései szerint a lakosság több mint fele, 25 millió ember szorul humanitárius támogatásra elsősorban élelem és egészségügyi ellátás formájában. A harcok ugyanis lerombolták az ország infrastruktúrájának jelentős részét, miközben a mezőgazdasági termelés is számos helyen ellehetetlenült. Mindezek eredményeképp

Hirdetés

kilencmillió ember nem jut hozzá a szervezet egészséges működéséhez szükséges élelemhez, egymillióan pedig éheznek:

konzervatív becslések szerint is több százan haltak már éhen, de a valós szám valószínűleg több ezer, ha nem tízezer lehet. A különbség oka, hogy a segélyszervezetek az ország jelentős részét nem érik el, így az emberek a külvilág számára ,,láthatatlanul” halnak meg. Jellemző, hogy adatokkal jórészt azon menekülttáborokból rendelkezünk, ahol még van külföldi jelenlét, és ahol még van minimális ellátás – belegondolni is szörnyű, mi lehet azokon a megyényi területeken, ahová semmiféle segítség sem jut el.

A pusztítás mögött a hatalomvágy áll

De nemcsak mennyiségi, hanem minőségi változást is látunk. A szudáni konfliktus fő mozgatórugója egyrészt az államfő, Abdelfattáh al-Burhán és alelnöke, Muhammad Hamdan Dagalú Hamídtí közti személyes ellentét: mindkét erős ember a főhatalmat akarja. A két tábornok csaknem négy évig kormányzott kényszerű társbérletben, amikor is a korábbi diktátor, Omar al-Basír 2019-es megbuktatása után közösen, illetve időnként civil szereplők látszólagos bevonásával kormányoztak.

Abdel Fatáah al-Burhán és Mohamed Hamdan Dagalú Hamídtí Szudánban, Kartúmban 2021. szeptember 22-én

Abdel Fatáah al-Burhán és Mohamed Hamdan Dagalú Hamídtí Szudánban, Kartúmban 2021. szeptember 22-én

Fotó: Mahmoud Hjaj / Anadolu / Getty Images Hungary

2023-ra azonban olyan mértékben elmérgesedett köztük a viszony, hogy a fegyveres megoldás mellett döntöttek. Másrészt ez egy tradicionális belső politikai, gazdasági és társadalmi centrum-periféria ellentét. A két tábornok személyes ambíciói mellett ugyanis fontos szempont, hogy míg al-Burhán a kartúmi arab elitet képviseli, a Darfúrból származó Hamídtí a tradicionális uralkodó csoportok által lenézett rizejgát törzsből származó arabokat. Ez eleve antagonisztikus ellentétté teszi a szembenállást: a kartúmi elit sosem fogadná el, hogy egy darfúri ,,jöttment” uralkodjon felette, Hamídtí viszont olyan mértékben vált megkerülhetetlen szereplővé az elmúlt években, hogy úgy tűnik, nem éri be kevesebbel, mint az ország vezetése.

A korábbi alelnök a hírhedt dzsandzsavíd milíciák vezetésétől – amelyek a 2000-es évek elején szisztematikus etnikai tisztogatások során 300 ezer embert öltek meg Darfúrban a nem arab etnikumok, elsősorban a fúrok, masszalitok, zaghawák közül – eljutott odáig, hogy Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek egyik legfőbb szudáni partnerévé vált. Egyrészt szudáni zsoldosok tízezreit biztosította a két ország jemeni háborús kalandjához (akiket a marketingszempontból átnevezett új fegyveres ereje, a Gyorsreagálású Támogató Erő – Rapid Support Force, RSF – soraiból toborzott), másrészt kulcsszerepet játszott a szudáni aranycsempészetben is, amelynek jelentős részét az emirátusokban értékesítik. Hamídtí ügyes szervező- és kapcsolatépítő képességét mutatja, hogy Moszkvával […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/15/szudan-polgarhaboru-ehezes-menekultek-humanitarius-katasztrofa/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Volodimir Zelenszkij: Oroszországnak több fegyvere és embere van, és kegyetlenebbek, mint az európaiak

„Szeretnék köszönetet mondani azért, hogy a lengyel nép a háború minden napján együtt van az …