Európában 2019 és 2023 között 94 százalékkal emelkedett a védelmi beszerzések száma – derült ki a Stockholmi Békekutató Intézet (SIPRI) adataiból. A jelentés szerint a legnagyobb növekedést Közép-Európában mutatták ki, elsősorban az orosz–ukrán háború kirobbanását követően. Tavaly év végére a régió államai összesen 791 harci repülőgépet, illetve helikoptert vásároltak vagy rendeltek meg. A légvédelmi eszközök beszerzése szintén emelkedett, miután Ukrajnának ajándékozták készleteiket.
A hatalmas lengyel arzenál
A NATO-tagállamok közül Lengyelország már Oroszország Ukrajna elleni támadását megelőzően is temérdek pénzt fordított védelmi kiadásokra, GDP-jének 2,4 százalékát tette ki a költés, mely azóta még tovább nőtt, idén már a négy százalékot is meghaladta. Varsó döntő többségében hadiiparra fordítja a költségvetést, és zömében az Egyesült Államoktól szerzi be eszközeit. A lengyel kormány 2022 áprilisában jelentette be, hogy 366 M1 Abrams harckocsit vásárol, melyek első hulláma 2023 nyarán meg is érkezett a csapatokhoz. A következő nagy beszerzés 2022 szeptemberében volt, akkor 96 AH-64E Apache harci helikoptert vettek1,4 milliárd dollár értékben. Tavaly novemberben Lengyelország 486 egységet vásárolt az Ukrajnában már bizonyított HIMARS rakéta sorozatvetőkből, majd az utolsó nagybeszerzés idén nyáron jött, akkor Varsó 1,2 milliárd dollár értékben vásárolt 48 Patriot típusú üteget. Lengyelország továbbá önálló változattal rendelkezik az F–35-ös repülőgépből is.
Varsó azonban az európai védelmi piacon korábban kevéssé ismert szereplővel is nagy értékű megállapodásokat kötött: Dél-Koreától vásárolt ugyanis 980 K2-es harckocsit, 648 önjáró tarackot, valamint 48 FA–50 harci repülőgépet. Sin Von-sik, az ázsiai ország korábbi védelmi minisztere, jelenlegi nemzetbiztonsági tanácsadója szerint a két állam hamarosan további védelmi megállapodásokat is aláírhat.
Lengyelország nagy tervekkel vágott neki az idei évnek, Pawel Bejda lengyel védelmi miniszterhelyettes a Szejm márciusi ülésén elmondta, a tárca 2024-ben 150 megállapodást szeretne megkötni új eszközök beszerzéséről. A bemutatott lista szerint a haditechnika döntő része továbbra is az USA-ból és Dél-Koreából érkezik, azonban idén márciusban Varsó 1,5 milliárd euró értékben vett Carl Gustaf M4 gránátvetőket a friss NATO-tag Svédországtól.
Eurómilliárdokból fejleszti haderejét Románia is
A közvetlen szomszédságában zajló háború
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!