Az orosz–ukrán konfliktus felgyorsította az Európai Unió energiaforrások diverzifikációjára irányuló törekvéseit. Elkerülhetetlenné vált a korábbi kőolaj- és földgázimport pótlása az Oroszországon kívüli országokból. Az Oroszországból származó kőolajra kivetett tilalom 2022. december 5-étől kezdődött, a finomított kőolajtermékek esetében pedig 2023. február 5-étől alkalmazandó.
A 2022 végével életbe lépő szankciók a tengeri úton érkező nyersolajra vonatkoznak, a csővezetéken érkező nyersanyag ezalól kivételt képez. Utóbbi az Európai Unió importjának mindössze 4-8 százalékát jelenti, és e kivétel elsősorban Csehországot, Magyarországot és Szlovákiát érinti. Emellett a nyugati országok – így az Európai Unión kívül a G7-országok: az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Japán, Németország, Olaszország, Franciaország, Nagy-Britannia és Ausztrália – az oroszországi, úgynevezett uráli kőolajra is ársapkát vezettek be. Az első időszakban hordónkénti 60 dollárban határozva meg annak maximális értékét.
Az árplafon alatt maradt-e az uráli típusú kőolaj ára?
Az intézkedések hatására az uráli kőolaj ára – 2022 tavaszához hasonlóan – elvált más kőolajtípusokétól, így például az északi-tengeri Brent és az Egyesült Államokból származó WTI olaj árától.
A Brent, az uráli és az amerikai WTI kőolajtípusok árának alakulása 2022 eleje óta
Európai szempontból azonban az uráli kőolaj ára már kevésbé lényeges, a szankciók hatására egyre nagyobb súllyal az urálitól eltérő, drágább kőolajtípusok árazása érvényesül.
Nagyot változott az egyes partnerországok részesedése az európai kőolajimportban 2021 és 2022 második fele között
A kőolajkérdés igen kényes Európa számára, mivel 2020-ban 97 százalékban importból fedezte szükségleteit. A földgázzal szemben ez esetben lényegesen változatosabbak a források. Mindazonáltal 2021-ben még Oroszország volt Európa legnagyobb kőolaj-beszállítója, az Európai Unióba érkező kőolaj közel negyedét biztosította. A legutolsó, 2022 harmadik negyedévére vonatkozó statisztikák alapján részesedése 14,4 százalékra csökkent. Ez a zsugorodás tovább gyorsult 2022 végén. Az Európai Bizottság becslése alapján a korlátozó intézkedések szempontjából kivételt jelentő vezetékes kőolaj aránya 4-8 százalékot képvisel. Így egy év leforgása alatt akár 15-20 százalékponttal is csökkenhetett az Oroszországból származó behozatal.
Ennek az árakra is jelentős hatása van, mivel a nyugati típusú Brent és WTI kőolajtípusok világpiaci ára rendre 20-30 dollárral is meghaladhatja az uráliét. Az EIA (az Egyesült Államok Energiainformációs Ügynöksége) által közölt, 2023-ra vonatkozó előrejelzés alapján az északi-tengeri Brent olaj ára éves átlagban 83 dollár körül alakulhat, ami 18 százalékos mérséklődést jelent 2022-höz képest.
Az előrejelzések bizonytalanságát növeli, hogy az Oroszországból származó kőolajra bevezetett szankciók a vártnál nagyobb zavart okozhatnak a globális kőolajpiacokon. További kockázatot jelent, hogy a termelő államok (OPEC) korábbi elképzelésüknek megfelelően visszafogják a termelést. A világgazdaság lassulása 2023-ban már inkább a kőolaj iránti kereslet csökkenése irányába hat, ami az árak emelkedését gátolhatja.
Kinek kedvez az uráli kőolaj nyomott ára?
Az […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!