November 5-én elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban. A kampányidőszak már javában zajlik, és ilyenkor a szakértők és a közvélemény-kutatók is óriási fordulatszámmal dolgoznak azon, hogy megjósolják, melyik nagy párt jelöltje fog győztesen kijönni a versenyből. Természetesen senki sem lát a jövőbe, ezért holtbiztos módszer nincs arra vonatkozóan, hogy választ kapjunk a voksolás legfontosabb kérdésére, vagyis, hogy Donald Trump vagy Kamala Harris lesz-e a következő amerikai elnök.
Azonban van egy ember, aki eddig szinte minden alkalommal helyesen jelezte előre a győztest, méghozzá egy saját maga által kidolgozott módszerrel.
A választások Nostradamusaként emlegetett Allan Lichtman történész „jövendöléséhez” nem szükségesek sem közvélemény-kutatások, sem demográfiai adatok, és teljesen figyelmen kívül hagyhatjuk a csatatérállamokat is – vagyis azon államokat, ahol az elnöki verseny nem lefutott. Allan Lichtmannek csak 13 „kulcsa” van – ezek a kulcsok olyan állítások, amire igazzal, vagy hamissal lehet válaszolni. A 77 éves szakember kielemezte az amerikai történelem valamennyi elnökválasztását, és megpróbálta megtalálni a közös pontokat egyes jelöltek sikerében és kudarcában. 13 ilyenre bukkant.
A történész szerint a választást azért lehet egy egyszerű igaz-hamis ellenőrzőlistával megjövendölni, mert csak két párt van érdemben versenyben Amerikában. Ebből adódóan
a szavazófülke magányában a választópolgárok valójában arról döntenek, hogy elégedettek-e a Fehér Házat aktuálisan birtokló politikai párt munkájával, az elnökválasztás semmi másról nem szól – állítja szakértő.
Hogyha igen, akkor kapnak még négy évet, vagyis a regnáló párt adhatja az elnököt, ha nem, akkor pedig leváltják őket, és a másik oldal fogja adni a következő államfőt.
Íme a 13 kulcs a Fehér Házoz
A rendszer a következőképpen néz ki: ha az alábbi állítások közül öt vagy annál kevesebb hamis, akkor a hivatalban lévő párt jelöltje – vagyis Harris – várhatóan megnyeri a választást. Azonban ha hat vagy annál több állítás hamis, akkor a kihívó jelölt – ez esetben Trump – fog nyerni. Tehát
Donald Trump szempontjából az a jó, ha minél több állítás hamis, Kamala Harris helyzete pedig annál kedvezőbb, minél több igaz állítást tud összegyűjteni.
Az 1. kulcs így szól: az utóbbi 2 választáson a hivatalban lévő párt mandátumnövekedést ért el az alsóházban. Ez az állítás akkor válik igazzá, ha a kormányzó párt az előző elnökválasztáson és a félidős választásokon együttesen nettó mandátumnövekedést ért el az amerikai képviselőházban. Ez az állítás egzakt módon eldönthető, hogy hamis. A jelenlegi elnököt adó Demokrata párt a 2020-as választáson 13 széket veszített az amerikai törvényhozás alsóházában, a 2022-es félidős választásokon pedig elveszített további kilencet. A kormányzó demokraták mérlege négy év alatt: -21 szék. Az első kulcs állítása hamis. Egy pont Trumpnak.
A 2. kulcs a következőképpen hangzik: a hivatalban lévő párt jelöltjének nincs kihívója saját pártjában. Az állítás akkor igaz, ha a Fehér Házat birtokló párt jelölőgyűlésén az egyik jelölt bezsebeli a delegáltak szavazatainak minimum kétharmadát. Ez a kulcs pedig nem is lehetne igazabb, Kamala Harris a Demokrata párt augusztusi elnökjelölő konvencióján a szavazatok 98 százalékát megszerezte. Ezzel Trump–Harris 1–1.
A 3. kulcs akkor lett volna igaz, ha a hivatalban lévő elnök indul az újraválasztásért. Mivel az aktuális elnök ellen mindig nehezebb választást nyerni, ezért Joe Biden indítása a demokraták malmára hajthatta volna a vizet. A kulcs viszont már hamis, mert az elnök visszalépett a 2024-es kampánytól, miután a rossz vitaszereplése miatt a baloldali média és politikai szövetségesei kihátráltak mögüle. Trump–Harris 2–1.
4. kulcs: nincs harmadik párt. Ez akkor igaz, ha csak a Republikánus és a Demokrata párt tud mérhető támogatottsággal rendelkező jelöltet állítani. Amennyiben egy harmadik jelölt is a versenyben van, az minden esetben a hivatalban lévő párt jelöltjének esélyeit csorbítja – legalábbis Lichtman szerinti. Robert F. Kennedy Jr. a múlt héten több kulcsfontosságú csatatérállamban is visszalépett Donald Trump javára,
a történész szerint ez azt jelenti, hogy Kennedy a visszalépéssel véletlenül alátett Trumpnak. Az állítás a múlt hét óta igaz. Trump–Harris 2–2.
Gazdaság és elégedettség
Az 5. állítás így szól: a gazdaság rövid távon erős. Ez a kulcs két különböző módon válhat hamissá. Az egyik, ha a gazdaság recesszióban van a választás évében, a másik, ha a lakosság döntő többsége úgy érzi, hogy a gazdaság recesszióban van. A BBC szerint az amerikai gazdaság lassul, és a munkanélküliség lassan, de biztosan kúszik felfelé, azonban az ország jelenleg még nincs hivatalos recesszióban. Ennek ellenére egy májusi egy közvélemény-kutatás arra jutott, hogy az amerikaiak 56 százaléka szerint a gazdaság küszködik. Kérdéses, hogy ez elegendő-e ahhoz, hogy a kulcs hamis legyen. Lichtman szerint nem,
a gazdaság stabil, vagy túl széles körben kelti a stabilitás látszatát. Az állítás igaz. Így egy pont jár Harrisnek. Trump–Harris 2–3.
A 6-os kulcs szintén a gazdasághoz kapcsolódik: a gazdaság hosszú távon erős. Ez az állítás akkor igaz, ha az elnök négy éve alatt az egy főre jutó GDP-növekedés legalább akkora volt, mint az azt megelőző 8 évben. A Biden-adminisztráció jócskán előzi ebben a korábbi éveket, a Világbank adatai szerint 2012-től 2020 végéig az átlagos növekedés 1,3 százalék volt, 2021-től és 2023-ig mért Biden-időszakban az átlag növekedés viszont elérte a 3 százalékot, így ez a kulcs is igaz. Újabb pont Harrisnek. Trump–Harris 2–4.
A hetedik kulcs akkor igaz, ha a regnáló kormány végrehajtott valamilyen átfogó intézkedést, ami komoly hatással volt az ország gazdaságára, és az általános jólétre.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!