A terület bejárását követően a Román Vízügyi Hatóság szakemberéből és egy geológusból álló csapat megállapította, hogy a Korond-patak befogására és elvezetéséhez „Dn2000-es” átmérőjű csöveket fognak felhasználni, melyek a hegyoldalhoz lesznek rögzítve.
„A munkálatot egy stabil területen végzik majd, amelyet nem érintenek szufóziós (talajelmosódási) jelenségek, a csöveken keresztül maximálisan 20–24 köbméter per másodperc vízhozamot lehet majd átvezetni” – idézte a Hargita megyei perfektúra közleményét a Maszol.
A jelenlegi beruházásra elfogadott műszaki megoldás szerint a vizet, a patak fosszilis (régi) medrének mentén történik, melyet a bánya védelmét célzó szakértői ajánlások alapján finomítanak majd. A patak felső szakaszán pedig ideiglenes vízgyűjtő medencéket alakítanak majd ki.
Félő, hogy beomlik a parajdi sóbánya, elkezdték az emberek kitelepítését
Vasárnap délután megérkezett Parajdra a Hargita megyei katasztrófavédelem, és a mentőszolgálatot is készültségbe helyezték.
A lap közölte, hogy a falu alsó, nyugati részén vasárnap délután kettőkor megkezdték az emberek kitelepítését is. Amennyiben a sóbánya beomlik, a tárnákból kicsapódó sós víz árhullámot okozhat, ami érintené a település nyugati részének lakóit, elsősorban Parajd és Alsósófalva találkozásánál.
A parajdi civilek eközben a település felső, biztonságos részén gyülekeznek, arra készülve, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/06/03/parajd-sobanya-korond-patak-elvezetes/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!