Mint írtuk, a román alkotmánybíróság pénteken megsemmisítette az elnökválasztás eredményét, és teljesen kaotikus helyzet alakult ki Romániában, miután titkosszolgálati dokumentumok kerültek nyilvánosságra egy külföldi állam beavatkozásáról (az amerikai külügyminiszter nyilatkozata szerint Oroszországról van szó). Arról, hogy mi várható ezek után, szakértőt kérdeztünk nemrég.
A román közélet szereplői közül a délutáni, esti órákban is többen megszólaltak. Klaus Iohannis elnök magyar idő szerint este 6-kor tartott sajtótájékoztatót (riválisa, Elena Lasconi nyilatkozatáról ebben a cikkben már írtunk).
Klaus Iohannis elárulta, mi következik most
A román elnöktől az esti sajtótájékoztatón azt várták, hogy adjon iránymutatást a következő lépésekre vonatkozóan. Klaus Iohannis a G4 Media szerint a hivatalában tartott esti sajtótájékoztatón elmondta: az Alkotmánybíróság döntése mindenkire nézve kötelező jellegű, és ezt be is fogják tartani.
„Ez egy példátlan helyzet, és fontos, hogy ne feledjük, hogyan jutottunk idáig” – fogalmazott, majd hozzáfűzte:
Röviddel az első forduló után kaptam jelzéseket – kezdetben csak telefonon, a titkosszolgálatoktól – bizonyos furcsa dolgokról. Úgy döntöttem, hogy utánanézek, és hamarosan írásbeli tájékoztatást is kaptam. Gyorsan összehívtam a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot.
Elmondása szerint négy különböző jelentést is kapott a titkosszolgálati szervektől a beavatkozással kapcsolatban, és a Legfelsőbb Védelmi Tanács ezeket átnézte, levonta a szükséges következtetéseket.
A konkrét visszaélésekről azt mondta: „egy jelölt érdekében szombaton és vasárnap tömeges illegális reklámtevékenységet folytattak, holott a törvény ezt tiltja. A szolgálatoktól azt az információt kaptam, hogy ennek a jelöltnek a kampányát egy külföldi állam támogatta. Néhány nappal később civil szervezetek egy nagy csoportja arra kért, hogy oldjam fel a titkosítást és tegyem közzé Legfelsőbb Védelmi Tanács összes anyagát. Az intézményekkel megállapodás született a titkosítás feloldásáról és közzétételéről.”
Megjegyezte azt is, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak alapvetően nem lenne dolga az elnökválasztási kampánnyal foglalkozni, de a hozzájuk eljutott jelzések szerint ez már egy olyan nemzetbiztonsági kérdés, amelyben el kell járniuk. Majd hozzátette, hogy ezen előzmények, illetve a választások eredményével kapcsolatos többszöri fellebbezés után döntött az alkotmánybíróság az első forduló eredményének megsemmisítéséről.
„Mi lesz a következő lépés? Ez a kérdés van a románok ajkán” – fogalmazott ezután Klaus Iohannis, majd közölte, hogy mire lehet számítani. Mint mondta, a parlamenti választások érvényesítését követően (ezek az elnökválasztástól kvázi függetlenül, az előző hétvégén zajlottak le – a szerk.) összeül az új parlament, létrejön az új kormány.
És ennek az új kormánynak kell majd új időpontokat kitűznie az újonnan megrendezett elnökválasztás két fordulójára.
Az Alkotmánybíróság döntése értelmében az egész választási folyamatot elölről kezdik, a jelölteknek újra kell regisztrálniuk, és a Központi Választási Iroda részéről át kell esniük az érvényesítési eljáráson.
Az alkotmány szerint ő marad Románia elnöke, amíg nincs meg az utódja – szögezte le
Klaus Iohannis hangsúlyozta, hogy egészen addig Románia elnöke marad, amíg az őt követő elnök le nem teszi az esküjét (erről egyébként a román alkotmány rendelkezik így).
„Nem leszek miniszterelnök, csak ezt a mandátumot szeretném sikeresen lezárni. Mint eddig, most is Romániáért, a románokért, a demokratikus, szabad, modern, biztonságos, európai Romániáért fogok tenni. Románia egy stabil ország, egy biztonságos és szilárd ország” – mondta az államfő, majd megjegyezte, hogy ezt üzeni a befektetőknek, a pénzügyi piacoknak az Európai Uniónak és a NATO-nak is.
Románia továbbra is megbízható, szilárd szövetséges, és úgy gondolom, hogy nagyon fontos tudni: Románia nincs nehéz helyzetben
– fogalmazott.
Ludovic Orban: Tönkretették a demokráciát, ez államcsínyre vall
Ludovic Orban volt román kormányfő, a Jobboldal Ereje (Forta Dreptei) nevű párt vezetője egy Facebook-posztban mondott véleményt a történekről, amelyben úgy fogalmazott:
az alkotmánybíróság a döntéssel „tönkretette a demokráciát Romániában”, és azt is megjegyezte, hogy a döntés „egy […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!