A parajdi önkormányzat által közzétett tájékoztató szerint a hatóságok és a szakemberek folyamatosan figyelemmel kísérik a helyzet alakulását. Olyan lehetséges helyszínek beazonosításán dolgoznak, ahol a bányából szabályozott módon kiemelt sós vizet majd tárolni lehet.
A szerdán megtartott operatív egyeztetésen részt vett Bogdan Ivan, a Gazdasági-, valamint Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, a hatóságok újabb kulcsfontosságú intézkedéseket hoztak a parajdi sóbánya és a Korond-patak környezetében kialakult vészhelyzet kezelésére.
- Hivatalosan elindultak a munkálatok: Aláírták a munkakezdési rendeletet és a munkaterület hivatalos átadás-átvételi jegyzőkönyvét. Megkezdődtek a terepelőkészítési munkálatok a Korond-patak csatornázására.
- Fejlett monitorozási rendszer: Korszerű szenzorokat és mérőberendezéseket használnak a víz paramétereinek és a sóbánya szerkezeti stabilitásának nyomon követésére. Emellett folytatódik a felső és alsó vízfolyások vizsgálata is.
- Pénzügyi támogatás: A román kormány 300 millió lejt (csaknem 24 milliárd forintot) különített el a bánya ökoszisztémájának helyreállítására, valamint a károsult gazdasági szereplők kártérítésére.
- A megelőző intézkedések fenntartása: Továbbra is érvényben van a 2025. június 2-án elrendelt védelmi zóna lezárása és a lakosság evakuálása, amelynek célja a teljes biztonság garantálása a község és az átutazók számára.
A súlyos helyzet miatt a román hatóságok aktiválták Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát, nyolc európai országból érkeznek szakértők, hogy segítsenek a helyzet helyszíni elemzésében – közölte az <a href="https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/mex_25_1413" […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!