Houston, baj van! A Norvégia északi részén fekvő Andoya szigeten áll egy világhíres panorámás turistavécé, amelyet nemcsak a kilátás, hanem az ára miatt is legendásnak tartanak: a különleges pihenőhely nagyjából 20 millió norvég koronából (nagyjából 660 millió forint) épült, és a Norvég-tengerre, illetve az Andoya Űrközpontra néz. A hely eddig luxusmegállóként működött a turisták számára, ahol az ember szó szerint világszínvonalú környezetben merülhetett el a hónaljban behurcolt napilapban.
Az NRK norvég közszolgálati média szerint a helyi hatóságok határozatlan időre lezárták a luxusbudit. Hivatalosan csak annyit közöltek, hogy a térségben megnövekedett aktivitás és a jelenlegi biztonsági helyzet miatt van szükség az intézkedésre. A részletekről szűkszavúan nyilatkoznak, ami csak még jobban beindította a találgatásokat. A háttér ugyanis egyre inkább egy kémtörténetre emlékeztet.
Nemrég a norvég rendőrség letartóztatott egy kínai állampolgárt a szigeten, akit illegális hírszerzési tevékenységgel gyanúsítanak.
Skruer op for sikkerheden og lukker spektakulær toiletbygning på norsk ø
Det norske vejvæsen har lukket et toilet ved en rasteplads på øen Andøya af sikkerhedsmæssige årsager. https://t.co/XrmySXG3lH
— Nino Brodin (@Orgetorix) May 24, 2026
Az ügyben lefoglaltak egy 22 tonnás műholdas berendezést is, amelyről a hatóságok azt feltételezik, hogy nem egyszerű időjárási adatokat figyelt volna, hanem akár katonai és kommunikációs műholdakat is. A gyanú szerint egy norvég cég valójában kínai állami érdekeket szolgálhatott fedővállalkozásként.
Ez különösen érzékeny ügy, mert Andoya nemcsak turistacélpont, hanem stratégiai jelentőségű helyszín is: katonai létesítmények, légibázis és egy modern űrközpont is található a szigeten, amely fontos a norvég és az amerikai biztonsági érdekek szempontjából.
A helyi polgármester teljesen értetlenül áll a vécé lezárása előtt. Szerinte még elfogadható lenne, ha rakétaindítások idején korlátoznák a hozzáférést, de azt túlzásnak tartja, hogy egész nyárra bezárják a drága turistalátványosságot általános „biztonsági okokra” hivatkozva.
Így fordult elő, hogy paródiafilmbe illő módon nemzetbiztonsági kérdéssé vált egy egy budi a baromfiudvar hátsó szegletében.
(Borítókép: Bukkekjerka pihenőhely és kilátópont helyszíne Andoya szigetén, Norvégiában. Fotó: Voyagerix / Getty Images)
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2026/05/25/norvegia-andoya-toilet-wc-kembotrany-urkutatas-nemzetbiztonsag/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!