Tizenegy hónapnyi kormányzás után a héten felbomlott a holland kormány, miután az iszlámellenes politikája miatt szélsőjobboldalinak tartott Geert Wilders kiléptette a kormánykoalícióból a holland parlamentben legtöbb mandátummal rendelkező pártját, a Szabadságpártot (PVV).
A PVV kilépése annyiban nem okozhatott meglepetést, hiszen Wildersnek eleve ez lehetett a célja, amikor bejelentette tíz pontból álló szakpolitikai követeléseit, amiért cserébe pártját és öt miniszterét nem léptetné ki a független Dick Schoof vezette kabinetből.
A szélsőjobboldali pártelnök többek között azt kérte a kormánytól, hogy zárja le a holland határokat a menedékkérők elől, a hadsereg bevonásával növelje a határok védelmét, valamint zárja be a menekülteket befogadó létesítményeket.
Miután erre egyik párt sem volt hajlandó – a neoliberális, egykoron Mark Rutte vezette Szabad Demokrata Néppárt (VVD), a centrista, estabilishmentellenes Új Társadalmi Szerződés (NSC), valamint az agrárius-populista Farmerek és Polgárok Mozgalma (BBB) –, Wilders végül kiléptette pártját kormányból, ami után Schoof miniszterelnök is benyújtotta lemondását, hogy a következő választásokig ügyvivő kormányfőként vezesse tovább az országot.
Kormányozni nehezebb, mint kampányolni
A PVV távozása után természetesen elkezdődött a mutogatás az egykori koalíciós partnerek között, ki a felelős a kormány felbomlásáért.
Wilders értelemszerűen a három másik pártot okolja, hiszen távozásának okának eleve azt jelölte meg, mert nem támogatták a szerinte szükséges migrációellenes szakpolitikai terveit.
A többi párt szerint egyértelműen Wilders és a PVV a felelős a kormány bukásáért.
A BBB pártelnöke, Caroline van der Plas rendkívül dühös volt Wildersre döntése miatt. Szerinte felelőtlenség volt, amit a pártelnök tett, miközben úgy látta, „minden adu a kezében van, mégis kihúzta a dugót”. Ennél élesebben bírálta a PVV elnökét a párt miniszterelnök-helyettese, Mona Keijzer.
Végre többségben voltunk ahhoz, hogy értelmes szociális jogi dolgokat tegyünk Hollandiáért. Szégyenletesnek tartom, hogy Geert Wilders saját maga érdekében döntött, ahelyett, hogy megoldotta volna Hollandia problémáit
– mondta Keijzer.
A BBB mellett a másik, immáron törpepárttá zsugorodott NSC-nél is elégedetlenek Wilders lépésével és felelőtlennek tartják ezért. Az NSC szociális ügyekért felelős minisztere, Eddy van Hijum szerint ugyanis a koalíció nyitottabb volt a szigorúbb menekültpolitikára, míg szintén NSC-s minisztertársa, Eppo Bruins oktatásért felelős miniszter úgy látja, Wilders felelőtlen, hogy a hónap végén Hágában rendezett NATO-csúcs és a jelenlegi nemzetközi helyzetben felbomlasztotta a kormányt.
Ez mutatja, hogy populistaként valójában csak a káosz és a felfordulás érdekli
– fogalmazta meg harsány véleményét a miniszter.
Még a kormányfő, a jelenleg ügyvivő miniszterelnökként az október végére kiírt választásig Hollandiát vezető Dick Schoof sem vetette véka alá a véleményét. A kormány felbomlását úgy kommentálta, nehéz úgy közösen kormányozni, ha ehhez hiányzik az akarat a koalíciós pártok egyikéből.
Ugyanakkor Bruins, valamint Schoof véleményei nem állhatnak túl távol a valóságtól és Wilders valódi indokától.
Ugyanis hiába a PVV-nek van a legtöbb mandátuma a holland parlamentben, ez sem a kormányban betöltött pozíciójukban, sem pedig a kormányzáson nem látszódott.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!